Dobelē par Barikāžu laiku stāsta vides instalācija

Bibliotēkas vadītāja Aina kopā ar vīru un kolēģiem ir tie, kas pirms trīsdesmit gadiem bija starp dobelniekiem, kuri šajās janvāra dienās devās uz Rīgu. To, ka tas nav nekāds izklaides brauciens, gan sapratušas tikai vēlāk, ieejot Doma baznīcā.

Barikāžu dalībniece Zane Veinberga pauž, ka atmosfēra esot bijusi smaga, taču visu to izbaudīja. Lai gan tā bija viena diena, ar to esot pieticis.

Aina Leitāne, kas arī piedalījusies Barikāžu laikā, stāsta, ka šoferis esot nācis pie viņas, kā arī teicis, ka jaunām meitenēm esot jādzemdē – piedāvājis aizvest pa citu ceļu. Kad esot mežs parādījies, palicis pirmo reizi mūžā bail.

Atzīmējot Barikāžu laika trīsdesmito gadskārtu, Dobeles vēsturiskajā tirgus laukumā top vērienīga trīs līmeņu instalācija ''Atmiņas un gods''. Instalācijas centrā pacelšanai tiek gatavots lielizmēra Latvijas karogs. 

Vēlāk tiek atvesti arī bloki - tiek veidots aizsardzības valnis, kam apkārt stiepsies arī dzeloņstieples. Par informāciju un noskaņu rūpēsies mūsdienu tehnoloģijas. Barikāžu laiku nav piedzīvojis arī instalācijas autors, tāpēc pielāgošanās šodienas prasībām, atcerēties šo laiku, bet nepulcēties, prasījusi apjomīgu darbu.

Instalācijas autors Edgars Ķuzis stāsta, ka pasākumi katru gadi notikuši dažādos formātos. Strādājot pie projekta, pamats, kas veido sajūtas un zināšanas par konkrētajiem laikiem, ir videomateriāli un intervijas ar cilvēkiem.

Novērtēt instalāciju, kā arī salīdzināt ar savām atmiņām par Barikāžu laiku, dobelnieki varēs šovakar un rītdien.