Vēja enkurs, iestādītas lelles, vizuāla dzeja un citi darbi. Pedvālē iespaidīgas izstādes

Starptautiski mākslinieki strādāt un smelties iedvesmu rezidencē Pedvālē Talsu novadā ierodas regulāri, taču vasaras vidus šogad bijis netipiski ražīgs. Ar iespaidīgām izstādēm darbu noslēguši deviņi mākslinieki. Latvijas dabas iedvesmoti, vairāki sola šeit atgriezties.

Pļavas vidū vietu radis izmērā iespaidīgākais vasaras vidū radītais darbs. Mākslinieks no ASV jau devies prom, taču Sabilē paliek viņa veidotais vēja enkurs. Tikmēr pārējie mākslinieki ar darbiem piepildījuši tik daudzas Pedvāles telpas. Pat pagrabus. “Tā tomēr ir vasara, ir daba, ainava, kas viņus aizrauj, pļavu ziedi, upe, ūdens, jūra. Tas viss kopā viņiem veido tādas sajūtas, kuras viņi cenšas uztvert, uzsūkt sevī,” saka Ojārs Feldbergs, tēlnieks.

Grieķu māksliniece atgriezusies otro reizi, jo Latvijas dabu viņa uzskata par pasaku zemi. Pērn gūtos iespaidus viņa ielikusi darbos, ko pati dēvē par vizuālu dzeju. “To var sajust, izprast tikai klusumā un rāmā dzīves mierā. Un tad, kad atrodies dabā. Tāpēc daudzi no šiem darbiem tapuši meža un ūdens pasaulē. Šeit apvienots laikmetīgais ar mistiskiem tēliem no teikām un pasakām,” saka Atanasija Karampela, māksliniece no Grieķijas.

Mākslinieki, kas darbojas ar nosaukumu “Coalfather Industries”, Latvijas un Pedvāles ainavā iedzīvināja un iestādīja lelles, to iemūžīnāja video.

“Coalfather Industries” ir pirmie, kuri pēc ļoti ilga pārtraukuma izvēlējušies strādāt Briņķu-Pedvāles muižas pagrabu telpās.

Piesakoties rezidencei Pedvālē, mākslinieki jau iesniedz savus projektus, izvēlēti tiek nozīmīgākie, tomēr, nonākot šeit, redzot vidi, darbi mēdz mainīties. Līdz ar to gala rezultāti mēdz būt pārsteigumi. Piemēram, Ojāru Feldbergu pārsteigušas divas ķīniešu mākslinieces fotogrāfijas. “Es nevarēju to iedomāties, ka katrā no šīm fotogrāfijām ir iekšā vēl 36 fotogrāfijas. Tie ir šīs mākslinieces iespaidi, kur viņa ceļojusi pa pasauli, viņa visu to iespiedusi iekšā vienā fotogrāfijā. Šoreiz šis ir pārsteigums.”

Māksliniece apsolījusi radīt šādu unikālu foto arī par Sabili un Pedvāli. Rezidences noslēgums bija kā vienas dienas prezentācija, bet grieķu mākslinieces darbi gan būs skatāmi līdz 9.augustam.


#SIF_MAF2023