Vasaras nometnēs skolēni mācās aizstāvēt Latviju

Lai praktiski pilnveidotu iemaņas, kuras jaunieši apguvuši valsts aizsardzības mācībā skolas laikā, tiek rīkotas arī vasaras nometnes. Šobrīd Kuldīgas novada militārajā poligonā “Mežaine” tiek aizvadīta ceturtā – noslēdzošā nometne. Tajā piedalās valsts aizsardzības mācības otrā mācību gada skolēni no dažādām Latvijas vietām. 

Kuldīgas novadā esošā poligona “Mežaine” šautuvē šai reizē savu prasmju pārbaudījumam gatavojas valsts aizsardzības mācības jaunieši. Viņiem jāsaņem B1 kvalifikācija, tas ir, jātrāpa mērķī 100 metru distancē no dažādiem šaušanas stāvokļiem. Tā kā šie skolēni ir pilngadīgi, tad viņiem atļauts rīkoties ar triecienšauteni G36, ko ikdienā izmanto arī mūsu karavīri.

Jelgavas 4. vidusskolas absolvente Samanta Ozoliņa stāsta: “Man sanāk ļoti labi, ieskaiti jau tagad varētu nolikt. Es domāju, ka jebkurš, kurš ir ne tikai uz valsts aizsardzību aizgājis, bet arī uz šo nometni atbraucis, ir patriots, būtu gatavs iet un aizstāvēt Latviju, tāpēc jau mēs mācāmies šaut, lai varētu to izdarīt.”

Vēl šai nometnē jaunieši pilnveido prasmes ierindā, topogrāfijā un sakaros, kā arī lauku kaujas iemaņas. Te piedalās valsts aizsardzības mācības otrā mācību gada skolēni no visas Latvijas, kuri nav jaunāki par 17 gadiem. Dalība ir brīvprātīga, un uz šo nometni atbraukuši 58. 

Krāslavas ģimnāzijas skolniece Amīna Soskova: “Pirmkārt, kas man ļoti patīk, tas ir disciplīna, kuru tev apmāca. Pēc tam tu esi pats disciplinēts kā mājās, tā arī ar citiem cilvēkiem. Varbūt nākotnē es negribētu iet uz militāro, bet būšu ļoti pateicīga, ka tagad esmu šeit. Es domāju, ka dzīvē reāli tas mums būs noderīgi. Tajā pašā medicīnā zināšu skarbās traumas, varēšu kaut kā to iesaistīt profesijā, kurā gribēšu iet.”

“Manuprāt, šobrīd pamatzināšanas ir nepieciešamas visiem cilvēkiem. Tāpat mums valstī ir sācies obligātais dienests. Mēs vienkārši jau iepriekš sagatavojamies,” saka Malnavas koledžas absolvents Juris Kursīts.

Šī ir noslēdzošā vasaras nometne. Pavisam Jaunsardzes centrs organizēja četras, kas notika gan Alūksnes, gan Kuldīgas novadā, prasmes pilnveidoja arī pirmā mācību gada jaunieši. “Vadāmies pēc pirmā līmeņa pamata apmācības kursa Nacionālajos bruņotajos spēkos, lai, beidzot abas nometnes, viņi noslēgtu ar pārbaudījumiem, kas atbilst pamatlīmeņa kursam, pirmajam līmenim.”

Aizvadītajā mācību gadā valsts aizsardzības mācība tika īstenota 147 skolās Latvijā, to apguva 10,5 tūkstoši skolēnu. No nākamā gada 1. septembra valsts aizsardzības mācību plānots ieviest visās valsts vidējās izglītības iestādēs kā obligātu mācību priekšmetu.