Vidzemē garnadži iecienījuši traktorus

Turpina atkārtoties zādzību gadījumi, kad no traktoriem nozagta papildtehnika. Valsts policija vērš lauksaimnieku uzmanību Vidzemes reģionā, jo tieši šajā valsts daļā pēdējā laikā zādzību gadījumi ir arvien vairāk. Valmiera, Limbaži, Cēsu novads – šīs ir dažas no vietām, kurās fiksētas ievērojamas zādzības. 

Pēdējo divu mēnešu laikā saņemti vairāki iesniegumi no zemnieku saimniecībām, kurās notikušas zādzības. Lielākoties no traktoriem tiek zagtas GPS antenas, monitori un vadības bloki. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē norāda, šie zaudējumi saimniecībām nav mērāmi simtos, bet gan vairākos desmitos tūkstošu.

Valsts policijas pārstācis Jānis Goba: “Skaidrs, ka zaglis nezags tā “uz dullo”. Tiek veikta jau sava veida izpēte. Vienā gadījumā mums, piemēram, saimnieks minēja to, ka viņš iepriekšējā dienā bija redzējis braucam pretī mašīnu un nebija piefiksējis precīzi šos datus. Nosauc, cik ir apmēram, kāda numurzīme varētu būt. Tā nebija vietējā latviešu. Arī mums ir tādas aizdomas, ka to ne vienmēr dara latvieši, bet arī iebraucēji no citām valstīm.” 

Viena no zādzībām notika arī Valmieras novada Naukšēnos. Telefonsarunā Ainis Dukurs, kurš ir viens no īpašniekiem uzņēmumā SIA “A.D.”, stāsta, ka par mērķi nesen kļuva viņa graudkopības saimniecība. Saimnieks pauž, ka iepriekš ir nozagta degviela, taču 26. septembra pievakarē nozagta papildtehnika no vairākiem traktoriem. Tik apjomīgu zādzību šajā saimniecībā pieredz pirmo reizi. “Vienai vienībai antena, vienai vienībai antena un monitors no kabīnes. GPS antenas, kas palīdz precīzi strādāt. Nav jāstūrē, visu precīzi kuļ un sēj. Antena ir kaut kādi divarpus līdz trīs tūkstoši katra, monitors – četri, pieci. Mums kopējā tāme bija divpadsmit tūkstoši, man liekas, plus PVN.”

Jāpiebilst, šajā saimniecībā veiktais noziegums ir fiksēts kamerās. Saimnieks norāda, garnadži ieradušies neilgi pēc darbinieku prom došanās laika. “Pulksten 23.00 vakarā jau. Ja padomājam, turpat jau astoņos, deviņos kāds bija no kolēģiem, vienpadsmitos vakarā jau sāk darboties. Ienāk caur mežiņu. Tur ir divi ceļi apkārt un teritorija. Un viena teritorijas mala ir pret grāvi, aiz grāvja ir mežiņš. Izskatās, ka no mežiņa ienāk, piecpadsmit minūtēs izdara, kas darāms.”

Valsts policijā aicina būt vērīgiem un fiksēt aizdomīgas automašīnas, arī personas, kuras pārvietojas tuvākajā apkārtnē. Svarīgi arī uzlabot video novērošanas iespējas un pilnveidot drošības pasākumus vietās, kur tehnika tiek atstāta. Goba: “Lai video ir kvalitatīvs, jo dažās vietās mums ir tumsa, nav apgaismots, nav sensoru un kameras arī tādas… Tagad ir daudz iespējas: šīs kameras ar “Wifi” savienojumu, tās pašas medību kameras. Mums ir savas iestrādnes, mēs arī apmēram jau cilvēkus vai modeļus, mašīnas zinām. To, kāda varbūt ir virzība. Bet gribam arī preventīvi tikt galā, lai arī nākotnē nebūtu tādu gadījumu.”

Naukšēnu saimniecības pārstāvis Ainis Dukurs vērsies policijā, bet šobrīd arī aicina atsaukties vietējos iedzīvotājus, ja atminas kādu aizdomīgu kustību vai automašīnu 26. septembra pievakarē. 


#SIF_MAF2023