Talsu novadā gleznās vizualizē mūziku

Talsu novada jaunajiem māksliniekiem nedēļa sākusies ļoti interesanti – ar izaicinājumu piedalīties mākslas festivālā “Zīmējam mūziku”. Tās idejas autore ir Valdemārpils mūzikas un mākslas skola. Klausoties tās audzēkņu izpildītajos skaņdarbos, mākslas darbos savas sajūtas ietērpa septiņu skolu bērni un jaunieši.

24 jaunie Talsu novada mākslinieki sadalījušies pa vairākām telpām. Katrā skan pavisam cita mūzika. Tā neskan nepārtraukti, bet ik pa laikam mūzikas nodaļas audzēkņi atkal ieved skaņu pasaulē. Un otas dzirdēto pārvērš mākslas darbos. 

Pašā pirmajā festivālā mākslinieki zīmējuši vecos logu rāmjos, bet šoreiz papīra vietā koka dēlīši. “Likās, ka jābūt kaut kam oriģinālam, jo uz papīra jau mēs gleznojam katru dienu. Bet koka dēlīši… Varbūt arī tas, ka šo izstādi mēs varēsim iedot citām skolām kā tādu ceļojošo izstādi. Pagājušajā reizē arī tā bija, ka skolas vēlējās, lai vedam tos rāmjus, bet tas bija ļoti sarežģīti, jo lielais koka loga rāmis ir ļoti liels. Es domāju, ka dēlīši gan ceļos pa Talsu novadu. Visi varēs apskatīt,” saka Ilze Rūsa, Valdemārpils mūzikas un mākslas skolas direktore.

Jaunajiem māksliniekiem no Sabiles, Mērsraga, Dundagas, Rojas, Talsiem, Valdemārpils un Kolkas bija nepieciešama vien pusotra stunda, lai parastus koka dēlīšus pārvērstu košos mākslas darbos. Lai gan Grēta Maškevica no Rojas ienīstot abstrakto mākslu, šodien viņa izvēlējusies tieši to. Mūziku viņa izzīmējusi jau iepriekš, taču pirmo reizi viņas pieredzē tas esot skaņdarbs ar vārdiem. “Es to uzskatīju arī kā jaunu iespēju pamēģināt kaut ko jaunu, izmēģināt mākslas žanru, kas man ļoti nepatīk.”

Noslēguma prezentācija izvērtās par mini koncertu. Skatītājiem bija iespēja dzirdēt visus skaņdarbus un to attēlojumu krāsās. Balsojumā noskaidrota arī skatītāju simpātija. To nopelnīja dundadznieces darbs.

Mūzika iedvesmo vizuālai mākslai, taču var būt arī otrādi. To pierādīja arī jaunā mūziķe Elza Meldere, kuru iedvesmoja viens no festivāla darbiem, kurā redzama jūra, un viņa to parādīja mūzikā. “Kad es spēlēju mūziku, ir tāda sajūta, ka esmu tajā iekšā, ka es zinu, kas tur notiek, un vēl varu pati kaut ko pielikt klāt – ka tur kāds putns lido vai cilvēks staigā. Ir riktīgi interesanti iejusties tajā mūzikā.”

Pēc vairāku gadu pārtraukuma šis bija otrais Valdemārpils mūzikas un mākslas skolas organizētais festivāls, bet pirmais, kurš pulcēja tik lielu novada skolu dalību.