Vidzemē naktspatversmēs pārsvarā uzturas ierastie klienti

Aukstajā laikā cilvēkiem bez patstāvīgas dzīvesvietas visu diennakti ir atļauts uzturēties naktspatversmēs. Valmierā pieprasījums pēc šī pakalpojuma līdz ar bargo salu ir nedaudz pieaudzis, savukārt Cēsīs patversmē aizvien uzturas vieni un tie paši klienti. 

Naktspatversmē Cēsīs ir desmit vietas vīriešiem un divas vietas sievietēm. Šejienes uzraugs Bruno Leimanis stāsta, ka pēdējā laikā šeit uzturoties sešas personas. Aukstajās dienās klientu skaits neesot mainījies. “Krietni vairāk nav, tie paši seši. Varbūt kāds atnāk, kad ir autobusu nokavējis, tad nav, kur palikt, tad nāk šeit uz patversmi. No sešiem vakarā līdz astoņiem rītā var uzturēties. Ja ir jau vairāk par mīnus desmit grādiem, tad var uzturēties visu dienu. Ne tikai mīnus 10 grādi, arī stiprs vējš un lietus”

Lai gan šajās aukstajās dienas nakts patvērsme ir atvērta visu diennakti, tomēr klienti pārsvarā izvēlas doties savās ikdienas gaitās. Šorīt Cēsu patversmē bija palicis vien Modris, kurš gan nevēlējās atklāt savu personību, tāpēc viņa vārds mainīts. Šeit viņš nakšņojot jau vairāk nekā sešus gadus. Svētku laikā saaukstējies, tāpēc arī tagad salā patversmes telpas neatstāj. “Cilvēki bezizejā, es esmu invalīds, man ir vēl grūtāk. Lēni eju, man ir invaliditātes grupa. Nekādu pansionātu, neko tādu man sociālie dienesti nav piedāvājuši.”

Vīrietis agrāk bijis traktorists, taču tad zaudējis dzīvesvietu un nonācis uz ielas, arī kājas vairs neklausa. Modris ir pateicīgs, ka ir šāda vieta, jo citādi nāktos nakšņot autobusa pieturās. Viņš norāda, ka arī citi naktspatversmes klienti lielākoties esot ar invaliditāti. Vīrietis piebilst, ka ar citiem patversmes apmeklētājiem sadzīvojot draudzīgi. “Agrāk bija visāds kontingents. Viena daļa no cietumiem nāca. Katru vakaru viens otru pa kluso apzaga, strīdēšanās. Tagad nav, mēs kā ģimene dzīvojam. Ja vajag, pajautā, iedos, viens otram izpalīdzam, draudzīgi.”

Modris stāsta, ka ikdienā cilvēki bez pastāvīgas dzīves vietas Cēsīs apmeklējot dienas centru. Tas gan atrodas pilsētas nomalē, tāpēc vīrietis cer, ka vismaz cilvēkiem ar invaliditāti būtu kāds papildus transports, lai nokļūtu tur. Tikmēr naktspatversmes uzraugs Bruno Leimanis rāda, ka klientiem šeit ikdienā pieejama gan bezmaksas duša un veļasmašīna, gan arī virtuve, kurā izsniedz arī ēdienu. 

Vakariņas un nepieciešamos higiēnas piederumus klientiem nodrošina arī nakts patversmē Valmierā. Šeit kopā var uzņemt līdz 15 cilvēkiem. Arī Valmieras nakts patverse šajās aukstajās dienās klientiem ir atvērta visu diennakti. Lai gan ārā ir pamatīgs aukstums, šodien klienti ir devušies savās ikdienas gaitās. Tomēr klientu skaits šeit gan ir pieaudzis, ja aizvakar šeit apmetās pieci klienti, tad vakar jau tie bija septiņi. 

Jāpiemin, ka apmeklētajās naktspatversmēs klienti nedrīkst ierasties alkohola reibumā. Ja kas tāds tiek konstatēts, tad personai nakti ir iespējams pavadīt atskurbtuvē.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023