Vīnogu raža šogad mazāka, bet ogas saldākas

Bauskā aizvadīta ikgadējā vīnogu izstāde. Gan ogu, gan šķirņu laika apstākļu ietekmē šogad esot mazāk. Kurzemes, Zemgales un arī Lietuvas audzētāji lēš, ka raža būs par 30 procentiem zemāka. Vidzemes un arī Igaunijas vīnogu audzētāji izstādē nemaz nepiedalījās, jo tur zaudējumi esot vēl lielāki.

Septembris ir ražas laiks vīnogu audzētājiem. Tomēr, kā ReTV stāsta vīnogu izstādē Bauskā uzrunātie vīnogu audzētāji, gan ogu, gan šķirņu šogad atvests krietni mazāk. Iemesls tam esot viens: nelabvēlīgie laika apstākļi teju visu sezonu, kas būtiski samazinājuši ražu. Lielākajam Bauskas vīnogu audzētājam Gatim Kužumam viena oga sver pat 24 gamus, tomēr kopumā ražība esot krietni zemāka. “Mums bija -6,5 grādi, apsala pat siltumnīcās. Šogad atvedām 183 šķirnes vīnogu. Praktiski dārzā katra piektā vīnoga tikai ražoja. Kaut kā lāpījāmies.”

Vīnogu audzētāji lēš, ka ražas zudums esot ap 30%, tomēr šogad ogas esot kvalitatīvākas un saldākas. “Cukura līmenis ir ļoti normāls ogām, jo vīnoga ļoti labi to uzkrāj, kad dienā ir karsts un naktis ir vēsas,” saka vīnogu audzētājs no Jēkabpils novada Andrejs Dobelis.

Šogad pirmoreiz izstādē aicināti visu Baltijas valstu vīnogu audzētāji, tomēr laika apstākļi ziemeļu kaimiņus ietekmējuši vēl vairāk. Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrības valdes priekšsēdētājs Ričards Ivanovs: “Latvijas ziemeļu daļu un attiecīgi arī Igauniju ļoti smagi ķēra pavasara sals, ne salnas, kas bija maija vidū, līdz ar to arī šeit praktiski nav vīnogu no Vidzemes. Tas ir arī izskaidrojums par Igauniju, bet par Baltijas vīnogu izstādi – tas mums ir sens mērķis, lai redzētu, kas mums aug visās trijās Baltijas valstīs.”

Ernestas Aušvicas, kurš uz izstādi atvedis 54 vīnogu šķirnes, stāsta, ka aukstums, lietus, vētra un visas citas dabas radītās negācijas vīnogām skāra arī Lietuvu, tāpēc raža arī pie dienvidu kaimiņiem esot par 30% zemāka, tomēr tas noteikti neietekmēšot šī biznesa nākotni.

Latvijā ar vīnogulājiem pašreiz esot apstādīti vairāk nekā 50 hektāri, arī Lietuvā ik gadu vīnogulāju apjoms tikai palielinoties.Foto: Freepik; ilustratīvs