Zemju īpašnieku pienākums ceļu malās novākt bīstamos kokus

Ja brīvdienās ir plāns doties Austrumvidzemes virzienā, tad automašīnas bagažniekā ir vērts līdzi paņemt zāģi vai kādu citu asu instrumentu. Pamatīgā sniega dēļ koki daudzviet ir krietni noliekušies un pat sasvērušies virs autoceļiem, radot bīstamas situācijas. Tamdēļ “Latvijas valsts meži” (LVM) šodien veica bīstamo koku novākšanu uz viena no galvenajām valsts autoceļiem Igaunijas virzienā. 

Krietni ceļam pāri sasvērušies koki redzami braucot pa šoseju Valmiera-Valka. Šajā ceļa posmā manāmas vietas, kur brauktuve jau atbrīvota no kritušiem kokiem. Šodien LVM šajā posmā sāka bīstamo koku novākšanu. LVM mežizstrādes meistars Oļģerts Jēgers: “Biezā sniega dēļ pamatā bērzi un alkšņi saliekušies ceļa virzienā un rada bīstamību. Katra zemes īpašnieka, LVM pienākums ir novākt šos sev piederošos šķēršļus.”

Darbu laikā uz šosejas satiksmi īslaicīgi aptur. Lai gan plūsma nav intensīva, šeit pārvietojas daudz kravas automašīnas, kā arī satiksmes dalībnieki no Igaunijas. LVM pārstāvis norāda, ka pēdējo nedēļu bagātīgais sniegs, īpaši Austrumvidzemes reģionā, rada bīstamas situācijas. “Tad, kad uzkrita pirmais sniegs, bija atkusnis un radās smags sniegs, līdz ar to tie koki tika noliekti. Tas sniegs visu laiku krājās koku vainagos. Tāpēc viņi liecas un bloķē satiksmi arī uz mūsu ceļiem.”

Mežistrādes meistars uzsver, ka snieglieces dēļ koki daudzviet lūst, aizšķērsojot brauktuves. Ja kas tādas uz ceļa atgadījies un brauktuvi paša spēkiem atbrīvot nav iespējams, jāziņo Latvijas autoceļu uzturētājiem. Bet, ja koks aizšķērso meža ceļu, jāsazinās ar LVM.

Jēgers: “Daudzi LVM autoceļi ir pievadceļi arī dažādām privātmājām. Ja cilvēkiem ir šādas situācijas, tad viņi ziņo un mēs atbrīvojam viņiem ceļu.”

Ikdienas zvanus par kokiem, kuri aizšķērso brauktuves, saņem arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dispečeri. Šeit gan ReTV uzsver, ka glābšanas dienestam jāzvana gadījumā, ja ir apdraudzēta cilvēka veselība un dzīvība. Situācijās, ja nolūzis koks nevienu neapdraud, palīdzība jālūdz citiem dienestiem. VUGD pārstāve Sandra Vējiņa: “Ja mēs būsim aizbraukuši uz šādu te koku, ja turpat blakus pilsētā ir ugunsgrēks, brauks cita struktūrvienība, kas ir laiks. Tāpēc izvērtējam! Mēs brauksim palīgā, bet gadījumos, kad šī palīdzība ir neatliekama un nepieciešama operatīvi.”

LVM bīstamo koku novākšanu veiks arī uz autoceļa Smiltene-Valka. Tāpat arī citu zemju īpašnieku pienākums ir parūpēties, lai sniega noliektie koki neradītu bīstamību satiksmei. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs