Zvaigznes dienā mākslinieki Talsu ezerā palaiž vairākas varavīksnes foreles

Talsu puses māksliniekiem jau aptuveni 20 gadus ir tradīcija ap jauno gadu Talsu ezerā palaist brīvībā zivis. Arī šodien, Zvaigznes dienā, mākslinieki ezerā palaida vairākas varavīksnes foreles un nosauca tās par laimes zivīm savai pilsētai.

Talsu Krūmu grupas mākslinieki to dēvē par dullu un sirsnīgu akciju, un tās idejas autors ir mākslinieks Andris Vītols, kurš skaidro, ka tā ir Austrumu kultūras tradīcija – atbrīvot, nevis nogalināt kādu no apēšanai paredzētajiem dzīvniekiem, putniem vai zivīm. Jau otro gadu foreles atceļojušas no zivju audzētavas Kaltenē, un tā simboliski mākslinieki vēlas sabiedrībai parādīt, ka zivis paredzētas dzīvošanai, nevis svētku galdam. Kāds no māksliniekiem drosmīgi savu zivi pirms laišanas āliņģī nobučo, kāds tai iedot vārdu un novēl veiksmi ezera dzelmē. Šogad ezerā nonāca visas tradīcijas laikā izmērā vismazākās zivis.

Talsu Krūmu grupas mākslinieks Andris Vītols: “Mēs aizbraucām uz zivju audzētavu un secinājām, ka labāk pat dzīvos varbūt mazās. Nevis tādas jau, kā saka, cepamās. Viņas paaugsies, viņas varbūt adaptēsies, varbūt nē, varbūt kāda ies bojā, kā mums šad tad pārmet, bet tā ir viņu izvēle. Viņas būtu aizvestas uz veikalu, bet šoreiz ir atlaistas. Tā kā tā ir viņu brīva izvēle – dzīvot, būt vai aiziet nebūtībā.”

Arī pērn mākslinieki saņēma pārmetumus, ka šādā veidā zivis nevar ielaist ezerā, taču Talsu Krūmu grupa savu ideju turpina un arī plāno turpināt, jo, viņuprāt, svētku laikā sabiedrībai ir būtiski aizdomāties par dzīves vērtībām.