Pirms dažām dienām noslēdzās 2026. gada FIFA Pasaules kauss, kurā par čempioni kļuva Spānijas izlase, finālā papildlaikā ar 1:0 pārspējot Argentīnu. Šis bija vēsturisks turnīrs vairāku iemeslu dēļ.
Pirmkārt, pirmo reizi pasaules čempionāts notika trīs valstīs vienlaikus – ASV, Kanādā un Meksikā, turklāt Meksikas leģendārais Azteca stadions kļuva par pirmo stadionu pasaulē, kurā Pasaules kausa spēles notikušas trīs dažādos finālturnīros – 1970., 1986. un 2026. gadā.
Otrkārt, pirmo reizi finālturnīrā piedalījās 48 valstsvienības. Iepriekš kopš 1998. gada finālturnīrā spēlēja 32 valstsvienības. Līdz ar paplašināšanu kopējais spēļu skaits pieauga no 64 līdz 104 spēlēm.
Treškārt, līdzās pasaules futbola lielvarām debitēja arī četras izlases – Uzbekistāna, Kaboverde, Jordānija un Kirasao. Īpaši spilgtu debiju piedzīvoja Kaboverde, kas sasniedza izslēgšanas turnīru un tikai spraigā spēlē ar 2:3 piekāpās vēlākajai pasaules vicečempionei Argentīnai. Būtiski pieminēt, ka Kaboverde kļuvusi par mazāko valsti vēsturē, kas sasniegusi Pasaules kausa izslēgšanas turnīru – tajā dzīvo tikai nedaudz vairāk par pusmiljonu iedzīvotāju.
Arī Kirasao savā pirmajā pasaules čempionātā pārvarēja grupu turnīru un iekļuva starp 32 spēcīgākajām izlasēm. Kirasao galveno treneri Diku Advokātu 78 gadu vecumā turnīrs ierakstīja vēsturē kā vecāko galveno treneri Pasaules kausa finālturnīrā, turklāt šī valsts izlase ir īpaša ar to, ka 25 no 26 futbolistiem bija dzimuši Nīderlandē. Te gan jāpiebilst, ka Kirasao ir autonoma valsts Nīderlandes Karalistes sastāvā. Tā atrodas Karību jūrā pie Venecuēlas krastiem.
Tomēr starp pasaules spēcīgākajām komandām nebija nevienas Baltijas valsts. Latvija, Lietuva un Igaunija pasaules čempionāta finālturnīrā vēl nekad nav spēlējušas, un arī šajā kvalifikācijas ciklā ceļazīmi uz Ziemeļameriku neizcīnīja.
Lai gan Baltijas valstis pasaules futbola elitē pagaidām nav ielauzušās, retais zina, ka tieši mūsu reģionam pieder viena no senākajām un unikālākajām futbola tradīcijām pasaulē.

Baltijas kausa turnīra logotips 2026. gadā
Runa ir par Baltijas kausu – turnīru, kas pēc Latvijas Futbola savienības iniciatīvas pirmo reizi notika 1928. gadā. Tajā sacentās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstsvienības, aizsākot tradīciju, kas turpinās vēl šodien. Baltijas kauss tiek uzskatīts par vecāko joprojām notiekošo nacionālo futbola izlašu turnīru Eiropā un ir pat divus gadus vecāks par FIFA Pasaules kausu, kura pirmā izcīņa notika tikai 1930. gadā. Vēsturiski vecāks par Baltijas kausu Eiropā ir vienīgi Lielbritānijas mājas nāciju čempionāts jeb British Home Championship, kurā kopš 1883. gada savā starpā sacentās Anglijas, Skotijas, Velsas un Īrijas (vēlāk Ziemeļīrijas) izlases. Tomēr šis turnīrs beidzās 1984. gadā, savukārt Baltijas kauss joprojām tiek izspēlēts.
Pirmajā Baltijas kausā triumfēja tieši Latvijas izlase, un arī kopumā Latvija ir turnīra titulētākā komanda. Lai gan Otrā pasaules kara un padomju okupācijas laikā turnīrs vairākus gadu desmitus nenotika (padomju okupācijas laikā periodiski tika rīkotas līdzīgas reģionālas futbola sacensības starp Baltijas PSR komandām), pēc Baltijas valstu neatkarības atjaunošanas tas tika atjaunots un joprojām tiek rīkots regulāri.
Oriģinālā Baltijas kausa trofeja pēc Otrā pasaules kara pazuda, un ilgu laiku tika uzskatīts, ka tā atrodas Krievijā. 1991. gadā pēc neatkarības atjaunošanas no vēsturiskajām fotogrāfijām tika izgatavota pirmā vēsturiskās trofejas rekonstrukcija, kuru izgatavoja tēlnieks Indulis Urbāns, bet 2011. gadā Lietuvas Futbola federācija pasūtīja jaunu, 27 kg smagu un ļoti precīzu vēsturiskās trofejas kopiju (izmantojot pirmskara fotogrāfijas un arī oriģinālā dizaina skices). Šo iespaidīgo darbu paveica lietuviešu tēlnieks Džiugas Jurkūns.
Mūsdienu futbola līdzjutēji Baltijas kausu bieži uztver kā nelielu reģionālu turnīru, tomēr tā vēsturiskā nozīme ir daudz lielāka. Kamēr pasaules čempionāts tikai gatavojas svinēt savu simtgadi 2030. gadā, Baltijas kauss šo robežu sasniegs jau 2028. gadā, atgādinot, ka viena no Eiropas senākajām futbola tradīcijām aizsākās tieši Baltijā – un tās pirmsākumos nozīmīga loma bija Latvijai.
Baltijas kausa tradīcija turpinās arī mūsdienās. Šogad Baltijas kauss norisinājās 6. un 9. jūnijā. Pusfinālos Latvija tikās ar Lietuvu, bet Igaunija spēlēja pret uzaicināto vieskomandu – Fēru salām. Kopš 2008. gada turnīrā vairākkārt piedalījušās arī uzaicinātās izlases, lai četru komandu formātā varētu aizvadīt pusfinālus, finālu un spēli par trešo vietu. Fēru salas Baltijas kausā piedalījās jau otro reizi pēc kārtas – pēc debijas 2024. gadā tās tika uzaicinātas arī uz 2026. gada turnīru.
Latvija šogad palika ceturtajā vietā.