103 irši Ukrainai

Šodien ceļu uz vienu no Ukrainas karstākajiem punktiem – Donbasa fronti – sāks 103 Latvijā ražoti droni. “Irši”, kā uzņēmēji nosaukuši dronus, aprīkoti ar pašreiz modernākajām baterijām. Droni Ukrainas frontei sūtīti jau kopš kara sākuma, bet šis esot lielākais sūtījums ar Latvijā ražotajiem droniem.

Šādus kaujas dronus, kam pievienota pašreiz vismodernākā baterija, kas dod vairāk enerģijas un ļauj aizlidot tālāk, ražo šeit pat Latvijā – Ogres pusē. “Mums ir izstrādāti divi jauni bateriju tipi, kas šobrīd pasaulē vēl nekur nav. Mēs esam pabeiguši testēšanu, un tās ir par 30% efektīvākas, nekā šobrīd pieejamas tirgū. Tas nozīmē, ka droni var lidot tālāk ar smagākām kravām un pie sarežģītākiem apstākļiem,” saka uzņēmuma “LV-TEH” vadītājs Uģis Svirido.

Jaunos dronus uzņēmēji nosaukuši par iršiem, jo Latvijā irši ir vieni no spēcīgāk dzelošajiem kukaiņiem, tāds būs arī šo dronu uzdevums pēc iespējas sāpīgāk iedzelt ienaidniekam. “Support AZOV” Latvijas pārstāvis Kārlis Krastiņš: “Šie droni būtībā ir lidojošs lādiņš. Attiecīgi šos dronus atbalsta izlūkdroni, lidojot no malas, tad, kad ir īstais brīdis, šie droni pēc izlūkdronu norādēm dodas un iznīcina vai neitralizē mērķi. Šis latviešu ražotais irsis ir ļoti dzēlīgs. Attiecībā kāda sprāgstviela, kāds šāviņš ir piestiprināts, tas no augšas var iznīcināt arī tanku.”

Šodien 103 šādi droni sāks ceļu uz Ukrainu uz Donbasa fronti. Lielākais vairums dronu nonākšot Azov trešajā triecienbrigādē, bet atlikušie vēl uz divām citām vienībām. To kopējās izmaksas ir ap 100 000 eiro, bet vīri aprēķinājuši, ka, pareizi lietojot, ar tiem var iznīcināt 40-50 miljonu eiro vērtu tehniku. Šāda palīdzība Ukrainai bijusi iespējama pateicoties iedzīvotāju un uzņēmumu ziedojumiem. Kā skaidro “Ziedot.lv” pārstāve Ilze Ošāne, kopš kara sākuma katrā sūtījumā uz Ukrainu ir bijuši droni, bet šis esot lielākais sūtījums, kurā ir Latvijā ražoti droni. “Ziedojumu apmērs skaitliski ziedotajās summās samazinās, bet ziedotāju apmērs noteikti nav samazinājies. Latvija atbalsta gan no privātpersonām, gan uzņēmumiem, par to mēs esam ārkārtīgi pateicīgi, bet es gribu arī aicināt ikvienu skatītāju turpināt to darīt, jo ikkatrs eiro palīdzēs Ukrainai uzvarēt okupantus, atgūt savu zemi un brīvību.”

18 dronus sarūpēt palīdzējis arī mecenāts Vilis Vītols, kurš savas 90. jubilejas viesus aicinājis nevis pirkt dāvanas, bet gan ziedot Ukrainai. “Šodien tā ir mūsu lielākā vajadzība. Mēs jau neziedojam tikai Ukrainai, mēs jau patiesībā ziedojam savai drošībai. Mūsu valsts drošībai. Tas ir tas svarīgais.”

Visi klātesošie šodien norādīja, ka tas ir tehnoloģiju karš, tāpēc dronu frontē nekad nebūs par daudz. Uzņēmumā “LV-TEH” pašreiz mēnesī varot salikt ap 500 dronu, bet kapacitāti varot palielināt līdz 3000 droniem mēnesī.