5 lietas, kas pārsteidz pirmā mājokļa pircējus

Esat nolēmis iegādāties savu pirmo mājokli? Apsveicam! Lūk, 5 lietas, kas noteikti jāņem vērā, lai, iegādājoties pirmo mājokli, pēc laika nenāktos piedzīvot nepatīkamus pārsteigumus!

Neparedzēti regulārie maksājumi

Ikdienā mēs rēķināmies ar dažādiem mājokļa maksājumiem, kā īres maksa un komunālie maksājumi, savukārt, iegādājoties jaunu mājokli, šīs izmaksas var mainīties. Piemēram, ja no dzīvokļa pārvācaties uz māju, Jums, visticamāk, vairs nebūs jāmaksā par ūdeni, taču tā vietā Jums būs jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis - izpētiet, kādas un cik lielas izmaksas Jūs sagaida!

Pirms mājokļa iegādes ieteicams iepazīties ar komunālajiem maksājumiem katrā sezonā, īpaši ziemā, kad tie mēdz būt ievērojami augstāki. Tas pasargās Jūs no situācijas, kad saprotat, ka rēķinu summa ir daudz lielāka, nekā varat atļauties.

Esošas saistības

Varētu likties pārsteidzoši, tomēr mūsdienās, iegādājoties mājokli, var atklāties pat tādi pārsteigumi, ka mājokli Jums nav pārdevis īstais īpašnieks, mājoklim ir kādi apgrūtinājumi, piemēram, aktīvs nomas līgums. Lai būtu drošs, ka mājoklim nav kādu nelabvēlīgu saistību, lūdziet pārdevējam uzrādīt zemesgrāmatas izdruku!

Mājokļa tehniskais stāvoklis

Par spīti tam, ka mājoklis prasa ievērojamu finansiālo ieguldījumu, bieži vien tas tiek iegādāts, vadoties pēc emocijām. Diemžēl pēc laika emociju iespaidā pieņemts lēmums mēdz radīt pamatīgu vilšanos, kad atklājas, ka mājokļa tehniskais stāvoklis neatbilst mājokļa vizuālajam stāvoklim, un mājokļa vērtība ir daudz zemāka. Lai izvairītos no šādas situācijas:

● Kritiski izvērtējiet mājokļa tehnisko stāvokli! Pārliecinieties, vai mājoklim nav nepieciešams remonts, kādā stāvoklī ir mājokļa fasāde, jumts, elektroinstalācijas un kanalizācijas sistēmas.

● Pārbaudiet mājokļa vēsturi, ja iespējams, aprunājieties ar būvnieku un pārbaudiet tā reputāciju!

● Ja neorientējaties mājokļa tehniskajos aspektos, vērsieties pēc palīdzības pie speciālista, kas novērtēs mājokli!

Negodprātīgs aizdevējs

Ja mājokļa iegādi spējat finansēt ar saviem līdzekļiem, tas ir apsveicami! Tātad, esat vai nu labi situēts vai apzinīgs krājējs. Tomēr lielākā daļa cilvēku pirmo mājokli iegādājas ar aizdevēja palīdzību, un mūsdienās aizdevēju ir tik daudz, ka plašajā piedāvājumā iespējams pamatīgi apjukt. Turklāt, katram aizdevējam ir savas prasības, un diemžēl laika gaitā var atklāties, ka aizdevējs nemaz nav tik godprātīgs, kā sākumā šķitis.

Aizdevuma procesā obligāti pievērsiet uzmanību gan pirkuma līgumam, gan aizdevuma līgumam, jo abi šie līgumi ir savstarpēji saistīti – svarīgi, lai tajos nav pretrunu. Atcerieties, ka kredītdevējs būs Jūsu sabiedrotais, tādēļ izvēlieties to ļoti rūpīgi!

Nebaidieties uzdot jautājumus, kā arī nepaļaujieties uz vienreizējiem labumiem. Izvēlieties zināmu, uzticamu un atsaucīgu aizdevēju – Ferratum.lv pieejama kredītlīnija ar elastīgiem noteikumiem! Lai uzzinātu vairāk par savām iespējām aizņemties, varat aizpildīt kalkulatoru.

Neparedzētas iegādes izmaksas

Jāņem vērā, ka ar mājokļa izmaksām tēriņi nebeidzas – mājokļa pircējus sagaida arī vairākas citas ar mājokļa pirkšanu saistītas izmaksas:

● Nostiprinājuma līgums;

● Pirkuma līgums;

● Zemesgrāmatas izmaksas – valsts nodeva par īpašumtiesību maiņu, kancelejas nodeva par jaunas tiesības nostiprināšanu, apliecības izsniegšana, hipotēkas nostiprināšana.

● Aizdevēja izmaksas – nekustamā īpašuma novērtējums, valsts nodeva hipotēkas nostiprināšanai, darījuma konta izmaksas;

● Apdrošināšana.

Protams, ne visas šīs izmaksas attiecas uz visiem mājokļa pircējiem, jo tās lielā mērā atkarīgs no tā, kā mājoklis tiek finansēts. Tāpat iegādes procesā, iespējams, var rasties arī citas izmaksas, kas saistītas ar darījuma specifiku.

Pirmā mājokļa iegāde ir priecīgs notikums, tomēr tas prasa lielu finansiālu ieguldījumu un ietekmē Jūsu nākotnes labklājību, tādēļ centieties saglabāt vēsu prātu! Attiecieties pret iegādes procesu nopietni un veiciet rūpīgu izpēti, lai būtu pārliecināts, ka veicat drošu darījumu. Lai izdodas!