68. Pasaules čempionātā aršanā laurus plūc dalībnieki no Īrijas

Kādām jābūt prasmēm, lai piedalītos Pasaules čempionātā aršanā, un kāda vaga paliek aiz labākajiem arājiem, to visu nedēļas nogalē varēja redzēt Kuldīgas novada Padures pagastā. Te saimniecības “Upeskalni AB” laukos notika 68. Pasaules čempionāts aršanā. Latvijā šāda līmeņa aršanas sacensības notika pirmo reizi. Vislabākās prasmes vēja un lietus bagātajās dienās parādīja dalībnieki no Īrijas. 

Abas Pasaules čempionāta aršanā sacensību dienas sākās ar dalībnieku traktoru parādi, jo uz lauka devās visi reizē. Pirmā diena bija atvēlēta sacensībām rugainē, otrā – zālājā.  Kurā no sagatavotajiem laukumiem dalībnieki startēs, viņi bija izlozējuši jau iepriekš. Trīs stundu laikā dalībniekiem bija jāapar 0,2 ha liels gabals. Un katra darbība stingrā tiesnešu uzraudzībā.  “Latvijas Arāju organizācijas” valdes priekšsēdētājs  Aigars Laurinovičs: “Viens ir dziļums, tas ir tas visvienkāršākais, kur nomēra, un ir. Tas, kas ir trīs tiesnešu komisijai jāpieņem, ir iedot vērtējumu gan par taisnumu, sakļaušanos, augu atliekas, kādas ir, sēklas gultne, slejas saarums, atarums, attālums – šīs visas lietas ir tas, kas ir jāskatās.”

Jāteic, ka Latvija čempionāta dalībniekus ar laikapstākļiem galīgi nav lutinājusi, lielākoties ir bijis vējš un lietus, un tāda ir arī čempionāta otrā diena, kad gāž kā ar spaiņiem, un labākais sabiedrotais ir lietusmētelis un gumijas zābaki.

Lietus mitējās vien uz sacensību noslēgumu, tas ietekmēja gan sacensību norisi, gan atstāja iespaidu uz rezultātiem. Pasaules Aršanas organizācijas vadītājs  Kolins Millars: “Šodien bija ļoti slikti. Dalībniekiem pat devām 20 minūtes papildlaika, lai viņi varētu pabeigt savu arumu. Tas bija diezgan grūti – ne tikai dalībniekiem, bet arī tiesnešiem, kas to vērtēja, un visiem rīkotājiem. Bet mēs tikām galā.”

Pasaules čempionāts aršanā notika jau 68. reizi. Latvijā tas vēl nebija noticis. Pavisam piedalījās 46 dalībnieki no 24 valstīm. Latviju pārstāvēja divi: Ričards Dambergs no Kandavas tehnikuma un Jānis Vaitkevics no Dobeles novada. Viņa pērn Īrijā izcīnītā 6. vieta Latvijai paliek labākais rezultāts, jo šai reizē Ričardam 21. bet Jānim 14. vieta. 

Vaitkevics: “Traki gāja. Šodien apstākļi visiem vienādi. Bet vienkārši drausmīgi, otrā galā tur viss ūdenī vienkārši, arumu neredz, kas veidojas. Jauns sporta veids – zemūdens aršana.”

Sacensības notika divās kategorijās – ar parastajiem un maiņvērsēja arkliem. Abās zelta medaļa dosies uz Īriju – parastajos arklos pirmā vieta Imūnam Treisijam, bet maiņvērsēja – Džonam Vīlanam. Viņam šī ir jau ceturtā uzvara.  “Tas notiek pēdējos 25 gadus, esmu arājs un esmu izcīnījis vairākus pasaules čempiona titulus, tāpēc tas ir sporta veids, kas man visu laiku ir priekšplānā. Ziniet, mums ir jāpieliek milzīgas pūles, ja vēlaties gūt panākumus kā jebkurā citā sportā.”

Ne viens vien aršanā nolūkojās ar lielu interesi, neaizmirstot arī pajokot.  Un pavisam noteikti līdzjutēju ziņā Latvija bija pirmajā vietā arī pasaules čempionātā aršanā.