“Alfa Bēta Ducis” - met vārdus dučos neapjucis!

Met vārdus dučos neapjucis - ķer burtus, vārdus kopā liec! “Alfa Bēta Ducis” ir jauna, 12 metamo kauliņu galda spēle ar labāko iespējamo burtu saderību latviešu valodā!

Veicinot latviešu valodas dzīvotspēju daudzvalodīgā vidē, dizaina projekts “Kokmaizītes”, līdztekus zilbju kāršu spēlei “Burtošanas čempionāts” (Starta komplekts izdots 2015. gadā), ir papētījusi “burtu kaimiņu” attiecības latviešu valodā, un, izdevuši jaunu galda spēli, kurā veiksmīga 72 burtu kombinācija ļauj izspēlēt vairāk nekā 500 000 vārdu! 

Spēlējot spēli, Jūs uzzināsiet, kā azartiski galda spēļu turnīri var kļūt par alternatīvu veidu kā dažādu paaudžu un tautību spēlētāji var saliedēties ikdienā un svētkos, iepazīstot latviešu valodas daudzveidību un plašumu.

Spēles veidotāju komanda cer, ka “Alfa Bēta Ducis” kalpos vairākiem mērķiem: saliedēs ģimenes kopīgā izklaidē, palīdzēs skolotājiem radoši mācīt latviešu valodu, ļaus ikvienam ieraudzīt latviešu valodas daudzveidību. Piedāvās iespēju dzīvot kopā ar mūsu latviešu valodu ikdienā un svētkos.  

“Spēlējot šo spēli, ikviena vecuma spēlētājam ir iespēja veidot īsākus vai garākus vārdus, bet latviešu valodas lietpratējiem apliecināt meistarību! Pie spēles galda valda kņada kā gadatirgus laukumā: ar dārgi pirktiem vai atjautīgi saliktiem vārdiem, bezbailīgi riskējot, iegūtiem punktiem un zaudētām iespējām...”, rakstīts spēles notekumu ievadā!

Spēles radošo komandu veido dizaina projekta “Kokmaizītes” jeb IK “Kurland Woodcake” vadītāja Baiba Altena, IT jomas uzņēmējs, mentors, galda spēļu lietpratējs Pāvils Jurjāns, māksliniece–grafiķe Anna Orniņa un spēles noteikumu redaktore Baiba Jautaiķe.                                  

Galda spēle “Alfa Bēta Ducis” tapusi izanalizējot 700 tūkstošus vārdu. Tā ir jauns - autoru radīts oriģinālprodukts - oriģinālspēle ar unikālu saturu, spēles mehāniku un dizainu. Analogas spēles Latvijas tirgū nav.

“Īpaši izpētot latviešu valodu, esam atraduši veiksmīgu 72 burtu kombināciju, kura izkārtota uz 12 metamajiem kauliņiem veido labāko iespējamo burtu saderību latviešu valodā. Tā ļauj izveidot līdz šim galda spēlēs nepieredzētu vārdu daudzumu, bet izmantojot spēles mehānikā iestrādāto papildelementu - zvaigznes, ar kurām var aizstāt trūkstošos burtus, vārdu skaitam nav robežu. Katrā no 12 metamo kauliņu metieniem - burtu kombinācija sniedz iespēju izveidot pat vairāk ne kā 600 vārdu to visdažādākajās formās un locījumos. Vai zinājāt, ka S, A, I, T, E ir visdraudzīgākie burti – tie ir sastopami vaisvairāk vārdos, bet Č, Ū, Ž, Ķ, Ģ, H vismazāk?  ”, stāsta projekta vadītāja Baiba Altena.

Pāvils Jurjāns par šo spēli saka: “Šis projekts ir vedis mani cauri aizraujošiem piedzīvojumiem. Alfabēts un ducis, jeb divpadsmit, nemaz negrib tā draudzēties. Strādājot pie 33 latviešu valodas alfabēta burtu izvietošanas pa divpadsmit kauliņu skaldnēm, jutos kā risinot pazīstamo uzdevumu par to, kā dabūt upei pāri vilku, kazu un kāpostgalvu, tikai šoreiz ar 33 dzīvnieku veidiem, kurus gribam savienot pēc iespējais vairāk vārdos. Vieni burti ļoti labprāt uztur attiecības ar daudziem citiem, citi ir atturīgāki, bet ballīte bez tiem būs pašvaka. Un citi ir tik savrupi, ka tiem nepieciešams īpašs uzaicinājums. Man ir prieks par sasniegto rezultātu, jo katram burtam piešķirtā uzmanība ir labi sabalansēta, un prasmīgs spēlētājs neuzskries uz sēkļa tikai tāpēc, ka nepaveicās ar kauliņu metienu.”

IK Kurland Woodcake jeb dizaina projekta “Kokmaizītes” Latvijas tirgū darbojas kopš 2009. gada. Vārdu spēle “Alfa Bēta Ducis” ir izdevēja devītā spēle, bet otrā oriģinālspēle. Pirmā – zilbju kāršu spēle “Burtošanas čempionāts” – tika izdota 2015. gadā. Spēles iegādāties var visās grāmatnīcas Jānis Roze, kā arī Brain Games veikalos.

Uzzini vairāk: www.kokmaizites.lv/speles/alfabetaducis


Baiba Altena │ Dizaina projekta "Kokmaizītes" vadītāja e-pasts: [email protected]mob.tel.: 371 26441801 │