Brīvprātīgie no Itālijas jēkabpiliešiem māca itāļu valodu

Jēkabpilī regulāri viesojas jaunieši no dažādām valstīm, kuri vēlas veikt brīvprātīgo darbu, reizē iepazīstot arī Latvijas kultūru un cilvēkus. Šobrīd Jēkabpilī ieradušies divi jaunieši no Itālijas, kuri līdzās sava projekta uzdevumiem apņēmušies arī iemācīt itāļu valodas pamatus vietējiem iedzīvotājiem. 

Jēkabpilieši ar apņēmību apgūst skaitļa vārdus itāļu valodā. Iespēju bez maksas mācīties itāļu valodas pamatus iedzīvotājiem sniedz divi brīvprātīgie jaunieši no Itālijas, kuri Jēkabpilī uzturas, piedaloties Eiropas Solidaritātes korpusa projektā “Brīvprātīgie pievieno vērtību” (“Volunteers add value”). Jaunieši ieradās pirms dažām nedēļām. Viņu plānotais uzturēšanās laiks Jēkabpilī ir astoņi mēneši. “Kad es pirmo reizi te ierados, te bija tik sniegots un balts, un es neesmu pie tā pieradusi. Itālijā reizēm snieg, bet ne tik ļoti, bet šeit ir pilns ar sniegu. Un esmu ļoti priecīga. Te ir ļoti daudz sniega, es domāju, ka tur, kur mēs dzīvojam, trīs gadus nav snidzis. Tas bija lieliski, mēs varējām ielēkt sniegā un tajā peldēt. Un es atcerējos dažus mirkļus no pagātnes, kas es viesojos Lietuvā. Esmu priecīgs. Man arī patīk, ka man apkārt ir mežs, ezers vai upe – jums tas viss ir mazā pilsētā, tāpēc es esmu priecīga būt šeit. Un mani vēl pārsteidza, ka jums ir divi bioloģiskie veikali. Kad esmu Itālijā, parasti eju pie vietējiem, lai nopirktu svaigu pārtiku vai ēdienu, bet šeit ir bioloģiskie veikali, piemēram, bezatkritumu veikals, otrs veikals, kur pārdod mājražojumus ar sēklām un citus lokālus produktus. Atrast šādus veikalus tādā mazā pilsētā – tas man bija patīkams pārsteigums,” saka brīvprātīgie jaunieši no Itālijas Vitorija un Jakopo.

Jaunieši darbosies biedrībā “Vidusdaugavas NVO centrs”, kur viņu galvenais uzdevums ir veidot video vlogu – desmit digitālos stāstus par vietējās kopienas desmit aktualitātēm. Itāļu valodas nodarbību vadīšana nāca kā spontāna ideja no jēkabpiliešiem, bet jaunieši piekrita pamēģināt. Vitorija un Jakopo: “Patiesībā mēs nebijām gatavi mācīt itāļu valodu, jo dienu no dienas prasīja, vai nevaram vadīt itāļu valodas stundas. Tad mēs piekritām to darīt. Tas bija kā papildinājums mūsu video vlogiem, kas mums jāveido. Tas mums bija pārsteigums, bet esam priecīgi. Ceru, ka cilvēkiem patīk. Tas ir veids, kā dibināt saikni ar vietējiem cilvēkiem, apmainīties idejām. Tas nenozīmē tikai to, ka mums jāmāca itāļu valoda un viņiem jāmācās, bet tā ir arī komunikācijas veidošana ar jēkabpiliešiem un kopā būšana. Un tā ir arī kultūras pieredzes apmaiņa.”

Par itāļu valodas nodarbībām Jēkabpilī ir liela interese – daudzi iedzīvotāji vēlas papildināt savas zināšanas. “Katru gadu mēs braucam uz Itāliju, man ir interesanti, man tur radinieki ir, tāpēc gribas vismaz parunāt ar viņiem,” saka jēkabpiliete Olga.

“Es zinu daudz citu valodu, un es izdomāju, ka itāļu man arī noderēs. Tas ir arī tas iemesls Ja ir angļu, ja ir spāņu, ja ir vēl itāļu, klāsts būs lielāks, darba tirgū labāka pieejamība,” saka Baiba, jēkabpiliete.

Tāpat nodarbību apmeklētāji uzsver, ka ir interesanti apgūt valodu itāļu vadībā, jo tas dod iespēju iepazīt tuvāk Itālijas kultūru.