Caurlaides Jūrmalā - tikai vasarā vai cauru gadu?

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apturējusi grozījumus Jūrmalas saistošajos noteikumos. Kūrortpilsētas dome bija iecerējusi, ka caurlaides iebraukšanai pilsētā turpmāk būs nepieciešamas visu gadu, turklāt to cena pieaugtu līdz trīs eiro. Ministrijas lēmums, visticamāk, tikšot pārsūdzēts.

Caurlaižu punkti Jūrmalā ziemas sezonā jau vēsturiski ir slēgti, iebraukšana kūrortpilsētā ir bezmaksas. Lai samazinātu transporta plūsmu un CO2 arī šajā gadalaikā, septembrī Jūrmalas dome lēma, ka turpmāk caurlaide būs nepieciešama visu gadu, par to būs jāmaksā trīs eiro līdzšinējo divu vietā. VARAM pret šādu lēmumu iebilda jau sākotnēji, bet šorīt ar ministra rīkojumu grozījumi Jūrmalas saistošajos noteikumos apturēti.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (AP) Artūrs Toms Plešs: “Mēs ievācām skrupulozu informāciju par satiksmes intensitāti. Mēs redzējām, ka šie pamatojumi, kurus Jūrmalas pilsētas dome mums iesniedza, neiztur pārbaudi, liek vienkārši domāt par to, kas ir tie patiesie motīvi, kamdēļ samaksu vēlas noteikt visa gada garumā un to paaugstināt.”

Jūrmalas domes priekšsēdētājs gan pauž neizpratni par ministrijas vēlmi aizliegt paaugstināt iebraukšanas maksu, jo, pieaugot degvielas cenām, divi eiro vairs neesot motivācija braukt pa apvedceļu. Arī ziemā transporta plūsma esot pārāk liela. Turklāt ministrija nemaz neesot izvērtējusi atbildes uz prasītajiem papildus jautājumiem. “Katrā ziņā mums ir jāizšķiras par diviem attīstības scenārijiem. Vai nu mēs vērsīsimies Satversmes tiesā, ko, visticamāk, mēs darīsim. Lai tad arī tiesa pasaka, ko mēs esam darījuši pareizi, nepareizi. Ja tas tā nebūs, otrs ceļš ir tikai maksas stāvvietas,” pauž Gatis Truksnis, Jūrmalas domes priekšsēdētājs (ZZS).

Ministrijas pieņemtais lēmums attiecas tikai uz grozījumiem saistošajos noteikumos, tāpēc vasaras sezonā maksa par iebraukšanu Jūrmalā palikšot spēkā. Tam piekrīt arī vairums uzrunāto jūrmalnieku.

Jūrmalas dome savu turpmāko scenāriju, visticamāk, izvēlēšoties ārkārtas sēdē jaunnedēļ. Savukārt ministrija par turpmākiem soļiem lemšot, kad būšot zināma domes rīcība. Iebraukšanas maksa Jūrmalā noteikta jau 1996. gadā. Pašreiz ieņēmumi no caurlaižu režīma esot ap 2,7 miljoniem eiro gadā.