“Ceļīs Bruoļ” par godu Latgales kongresa dienai

Sagaidot Latgales kongresa dienu, ko atzīmē 27. aprīlī, Rīgā pagājušajā nedēļā norisinājās Latgales mūziķu koncerts. Koncertā izskanēja gan latgaliešu pop un rokmūzika, gan šlāgeris, kā arī hiphops. 1917. gadā notikušais Latgales latviešu kongress bija viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai pēc gada varētu tikt proklamēta neatkarīga Latvijas valsts. Kopš 2019. gada Latvijas svinamo un atceres dienu kalendārā 27. aprīlis ierakstīts kā Latgales kongresa diena. Latgales mūziķi pēdējos gados šo dienu svin, rīkojot koncertus.

VEF kultūras pilī Rīgā Latgales producentu grupa skatītājiem piedāvāja baudīt koncertu “Ceļīs Bruoļ”. Koncertā uz vienas skatuves muzicēja daudzi Latgalē atpazīstami mākslinieki. Latgaliešu repere Ūga, kura 2021. gadā saņēma Zelta Mikrofonu par labāko debiju Latvijas mūzikas industrijā, stāsta, ka šādi pasākumi šajā ģeopolitiski nevieglajā laikā ir ļoti vajadzīgi, lai stiprinātu savu patriotisma sajūtu. “Šodien, kā jau katru gadu, jo, kā mēs zinām, “Ceļīs Bruoļ” nenotiek pirmo gadu. Šogad bija īpaši tāpēc, ka notika Rīgā. Bet, cik es sapratu, bija ļoti daudz mūsu brāļu. Visi zināja vārdus un visi dziedāja līdzi. Tā, ka superīgi vienkārši,” saka latgaliešu repere Ūga.

Arī postfolkloras žanra pārstāvis, akordeonists Ēriks Zeps ReTV atklāj, ka šajā laikā mums visiem jābūt patriotiskiem un vienotiem. Svarīgi kopt un popularizēt latviešu un latgaliešu valodu ne tikai šādos koncertos, bet arī ikdienā visai sabiedrībai. “Es esmu ļoti priecīgs par to, ka 27. aprīlis ir Latgales kongresa diena. Tāpēc, ka ir jārunā un ir jāatceras par to, ka Latvija nebūtu tāda šobrīd bez Latgales. Un, pateicoties Latgales kongresam, Latvija ir tāda, kādu mēs šobrīd pazīstam un kādu mēs to mīlam.”

Grupas “Bez PVN” dalībnieks Juris Vucāns stāsta, ka brīži, kad uz vienas skatuves tiekas tik daudz mūziķu, ir lieli svētki, un šie brīži vairo kopības sajūtu un patriotismu. “Protams, ka tie ir lieli svētki mums katram uzstāties māksliniekam, mūziķim. Radoši izpausties un būt lepnam šajās dienās, šajos svētkos, 27. aprīlī, būt lepnam, pacelt karogu un skatīties, priecāties par to, kas šo gadu laikā ne viegli, bet ir panākts. Man liekas, ka ar mums vairāk rēķinās. Ar latgalisko kultūru.”

Pasākumā rīkotājs, vēsturnieks un grupas “Dabasu Durovys” līderis Arnis Slobožaņins ReTV stāsta, ka koncertā sajutis neaprakstāmi patīkamu mijiedarbību mūziķu un skatītāju starpā. “Man patika redzēt smaidus. Man patika redzēt skaistus cilvēkus. Man patika redzēt rīdziniekus, kuri pirmo reizi šo visu dzird. Man patika redzēt arī latgaliešus, kuri brauca no Latgales. Un arī tādus, kuri jau ilgus gadus dīvo Rīgā un kuriem ar Latgali ir pārrautas saiknes. Principā tāds koncerts kā diasporai.”

Koncertā izskanēja atmodas laika himna “Pīmiņ, bruoļ!”, “Skaidra volūda”, arī tādas mūžīgās melodijas kā “Tuoli dzeivoj”, “Rūžeņa” un “Lobs bej puika myusu Jezups”