“Čells var būt draugs uz visu mūžu.” Festivālā “Čello Cēsis” Vidzemes jaunie čellisti

Aizvadītajā nedēļas nogalē Cēsīs norisinājās starptautisks festivāls “Čello Cēsis”. Tā laikā iespēja parādīt savu talantu skatītājiem bija arī jaunajai Vidzemes čellistu paaudzei. “Mums radās ideja, ka varētu dienā muzicēt nelielā koncertā, pēc tam vakarpusē visi dosimies uz skaisto vakara koncertu un baudīsim lielos, jaunos, topošos māksliniekus, skatīsimies, uz ko mums jātiecas,” stāsta Inese Nelsone, Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas čella skolotāja.

Koncerta apmeklētājus priecēja kupls pulks jaunie čellisti no Cēsīm, Valmieras un Madonas un arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas 4. kursa students Pauls Ēriks Skujiņš. Noslēgumā jaunie mūziķi apvienojoties arī kopīgā Jutas Bērziņas-Zīles skaņdarbā “Dancis”. Nelsone: “Mums ir ne tikai koncerts, bet arī radies jauns ansamblis “Vidzemes jaunie čellisti”, kuriem būs pirmā uzstāšanās reize, mēs katrs sagatavojām savu šī skaņdarba balsi un mēģinājām arī kopā pirms tam.”

“Es gatavojos trīs līdz piecus mēnešus. Spēlēju četrus gadus, bet sāku spēlēt bērnudārzā,” stāsta Eduards Labucis, Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas 3. klases audzēknis.

Jaunie čellisti piebilst – ir bijuši posmi, kad gribas visam atmest ar roku, taču pēc kāda laika instruments pats sauc atgriezties. Nelsone: “Lai piedalītos, vispirms ir jāvingrinās, jāiegulda darbs, bet pēc tam ir svētki un prieks. Ļoti forši, ļoti laba sajūta.”

Undīnes mammai gan satraukums ir, bieži vien lielāks kā mazajai māksliniecei. “Es jau to skaņdarbu apmēram zinu, tad sēžu un gaidu tās vietiņas, kur varbūt citreiz kaut kas nesanāk. Tad es tā ar aizturētu elpu. Tas ir ļoti skaisti – būt tajā piedzīvojumā kopā un redzēt arī tos lielos māksliniekus, tad teikt – es arī tur spēlēju, es biju pirms tam tajā koncertiņā. Tas viņiem arī ir pagodinājums –, ka viņus arī novērtē, ka viņi to dara, nevis tāpēc, ka mamma vai tētis grib, skolotāja saka, ka tev labi sanāk, bet tā ir tā alga,” saka Dace Rība-Baltiņa, Undīnes mamma.

Nelsone: “Čells ir visskaistākais instruments. To spēlē jau 300 gadus. Cik brīnišķīgi, ka tik senā Latvijas pilsētā kā Cēsis čellam veltīts festivāls. Šis šobrīd jau ir pat starptautisks festivāls. Mums tā ir liela, liela laime piedalīties. Es gribētu, lai jaunie čellisti saprot. Domāju, ka viņi tā arī jau domā – čells var būt draugs uz visu mūžu.”#SIF_MAF2023