Daugavpils slimnīcu no bankrota šķir divi mēneši

Palikuši vien divi mēneši, līdz izbeigsies līdzekļi slimnīcas darbības nodrošināšanai, augusta izskaņā Daugavpils domes sēdē pauda Daugavpils reģionālā slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs. Finanšu situācija pasliktinājusies, jo gada sākumā piešķirtais finansējums nav pietiekams. Daugavpils valstspilsētas domes deputāti rosināja vērsties Veselības ministrijā, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumus.

Izmaksu pieaugums energoresursiem, medikamentiem, medicīnas precēm un mediķu atalgojumam, cenas nav mazinājušās arī pārtikai un citām lietām, taču gada sākumā piešķirtais finansējums bija gandrīz vienāds ar to, kāds tas bija pirms krīzes 2021. gadā, norāda Daugavpils reģionālā slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs. “Septembris ir atnācis, situācija ir aktualizējusies pa šo laiku. Pēc būtības mums ir izdevies tikai pa šo laiku kaut kādus papildus nelielus līdzekļus dabūt gan no ministrijas, gan no Nacionālā veselības dienesta, kas mums līdzēja mazliet stabilizēt naudas plūsmu. Bet atkal, kāpēc mēs ceļam trauksmi, jo drīz arī atnāks gada beigas, kad naudas nebūs pavisam. Un te mēs paliksim pie viena un vienīga jautājuma. Neviens negribēs riskēt ar pacientiem. Ja mēs nestabilizēsim esošo situāciju, slimnīcā pieaugs parādi piegādātājiem.”

Pašlaik parādi piegādātājiem jau esot vairāk nekā četri miljoni eiro. Ja tie pieaugs, piegādātāji būs spiesti pārtraukt piegādes, kas nozīmē riskēt ar nespēju nodrošināt akūtu ārstēšanu materiālu vai medikamentu nepieejamības dēļ. Lai veselības pakalpojumu sniegšana reģionā netiktu ierobežota, Daugavpils domes deputāti lēmuši par vairākām turpmākām rīcībām, kas būtu nepieciešamas – viena no tām ir otra slimnīcas valdes locekļa amata ieviešana. Daugavpils pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Kononovs: “Valdes loceklis manā ieskatā deva informāciju par notiekošo, bet arī man personīgi radās tādas sajūtas, ka tomēr ir nepieciešams papildspēks otrā valdes locekļa amata ieviešanā, kas tiešām skars to medicīnas pusi, veselības pusi. Vienam cilvēkam varbūt vadīt tādu iestādi… viņš ir ļoti labs ekonomists, bet varbūt ir iespējas kaut kur pastiprināt pozīcijas tieši medicīnas sadaļā.”

Daugavpils valstspilsētas pašvaldība rosinās Veselības ministriju veikt grozījumus likumā, lai likvidētu slimnīcu padomes, kas ļaus veidot efektīvāku veselības aprūpes iestāžu pārvaldības modeli, stiprinot ārstniecības sadaļu. Veselības ministrijai tiks lūgts arī pārrēķināt tarifus, lai tie būtu izmaksām atbilstoši. Tāpat pašvaldība lūgs ministriju kompensēt slimnīcas radušos izmaksu pieaugumu energoresursiem, medikamentiem, medicīnas precēm un atalgojumam. Semjonovs: “Tagad ir valdības rokās iespēja visu stabilizēt. Atteikties no attīstības projektiem, atteikties no visāda veida kvalifikācijas celšanas programmām. No visa kā, kas darāms krīzes apstākļos, – stabilizēt pamata potenciālu un pēc tam domāt par to attīstību, pieejamības uzlabošanu un visu pārējo.”

Slimnīcas darbības nodrošināšanai līdz gada beigām pietrūkst 7,6 miljoni eiro, norāda Semjonovs. 


#SIF_MAF2023