E-bibliotēkā reģistrējies gandrīz 21 000 lietotāju

Pirms pieciem gadiem publiskajās bibliotēkās tika paplašinātas iespējas tikt pie grāmatām. Papildus tika izveidota virtuālā bibliotēka. Tas deva daudz ieguvumu, piemēram, grāmatu var izvēlēties, neizejot no mājas, ērtāk to paņemt līdzi ceļojumā. Lai saprastu, kas uzlabojams nākamajos gados, katrā reģionā notikušas diskusijas. 

Lai varētu kļūt par tās lasītāju, cilvēkam ir jābūt reģistrētam kādā publiskajā bibliotēkā. Arī e-bibliotēkā piekļuve izvēlētās grāmatas lasīšanai būs iedota uz konkrētu laiku – divām nedēļām. Vienam lasītājam mēnesī tiek nodrošināti 18 e-grāmatu izsniegumu. Šis pirms pieciem gadiem tika izveidots kā pakalpojuma paplašinājums jau ierastajai kārtībai. “Tas bija sākotnēji ļoti grūts darbs ar grāmatu izdevējiem, ne visi tajā gribēja iesaistīties. Mēs veicām tādu kā pilotprojektu, lai izmēģinātu, kā šis mehānisms darbojas, lai apliecinātu izdevējiem to, ka tas tiešām ir droši, ka netiek pārkāptas autortiesības un vai kādā citā veidā nopludināts saturs,” saka “3td.lv” projekta koordinatore Agrita Sagalajeva.

“Visi autori nenokļūst bibliotēkā, tur ir dažādi iemesli. Ir grāmatas, kuras ir veidotas drusku pēc citiem principiem. Tas nozīmē, jo vairāk dominē attēls, taču šis e-grāmatas formāts īsti nav tas, kurā mēs to grāmatu varam dot tālāk. Vai arī, ja autors nav devis atļauju,” saka izdevniecības “Latvijas Mediji” pārstāve Evija Veide.

Rakstniece Laura Vinogradova ir viena no autorēm, kuras darbi ir te izlasāmi. “Man ir svarīgi, lai cilvēki lasa jebkādā formātā, un es zinu, ka daudziem šī e-grāmata ir ērtāka, es arī ļoti daudz šobrīd braukāju uz ārzemēm, tiekos ar diasporas latviešiem, arī viņiem šī vienīgā iespēja, ne visi var nopirkt.”

Atzīmējot virtuālās bibliotēkas piecu gadu jubileju, katrā reģionā notiek arī diskusijas par lasīšanu un digitālajām iespējām. Skolotāja Ilze Roberta atzina, ka viņas aptaujātajās skolās šīs bibliotēkas lietošana nav iegājusies, tiekot izmantotas citas platformas. Bet atzina, ka tā varētu rosināt jauniešus lasīt. “Skolēniem visiem šis nebūs pieejams, līdz ar to es arī to nevaru izmantot klasē, bet man ir piecgades plāns. Es patiešām mēģināšu skolēniem piedāvāt šo formātu kā ārpusklases lasīšanu. Tas gan varētu derēt, tas varētu viņiem patiktu, vairāk viņus ieinteresēt.”

Kuldīgas Galvenās bibliotēkas vadītāja Daina Girvaite: “Kuldīgas novadā cilvēki diezgan piesardzīgi. Lielākā daļa tomēr izvēlas fiziskās grāmatas. Bet bibliotēkā, protams, viņiem tiek piedāvāts izmantot šo Trešā tēva dēla e-grāmatu bibliotēku. Un ir cilvēki, kas ir ieinteresēti un kas to izmanto, un kas man ir pats lielākais prieks, ka to izmanto kuldīdznieki, kas dzīvo ārzemēs.”

Diskusijā atzina, ka vairāk jāstrādā pie e-bibliotēkas atpazīstamības un popularizēšanas, kā arī pie jauniešu auditorijas piesaistes. Šobrīd virtuālajā bibliotēkā pieejamas vairāk nekā 600 grāmatu. Tajā reģistrējies gandrīz 21 000 lietotāju.