Elvija Vītiņa izstādē aplūkojamas 84 retro fotokameras. Vecākā no 1903. gada

Tās ir atmiņas gados vecākiem cilvēkiem un vēsture jauniešiem. Tā par savu seno fotokameru izstādi saka kolekcionārs Elvijs Vītiņš. Līdz 11. februārim daļa no viņa kolekcijas, kur vecākais fotoaparāts ražots 1903. gadā, apskatāma izstādē Vecpilsētas mājā Jelgavā.

“Tikko bija atnācis kovids un nolicis mani slimnīcā, tās laikam bija dārgākās manas septiņas dienas,” septiņas dienas Elvijs pa Norvēģijas interneta vietnēm meklējis vēsturiskas fotokameras. Protams, arī atradis. 

Jelgavnieka Elvija kolekcijā ir jau ap 200 fotokameru, objektīvu un aksesuāru, kas iegādātas dažādās valstīs. Kā ReTV stāsta kolekcionārs, ceļojums bez kameru meklēšanas vairs īsti nemaz neesot iespējams. “Stāsts par šo fotoaparātu. Braucām ar sievu kāzu ceļojumā. Nekur tālu – ar mašīnu līdz Berlīnei. Protams, ka jau pa ceļam ritinu un skatos, kur Berlīnē ir krāmu tirgus.”

Aizraušanās ar fotogrāfēšanu sākusies jau pirms 19 gadiem. Kad rokās nonākusi pirmā “Zenit” fotokamera, sākusies kolekcionēšana. Lai gan fotogrāfs un kolekcionārs pats atbalsta digitālās kameras un neiebilst arī pret šodien populāro fotogrāfēšanu ar mobilajiem telefoniem, viņaprāt, svarīgi esot parādīt arī īstas fotokameras, ar kurām bilde tomēr iznākot niansētāka. “Par šo veco tehniku jaunieši ļoti maz ko zina, bet vecajiem cilvēkiem tās ir atmiņas. Viņi atnāk pacilā, paskatās. Ar pacilāšanu aizrauties nevajadzētu, jo dažas kameras ir trauslas, bet man patīk, ka cilvēkiem ir atmiņas, jauniešiem tā ir vēsture, iespēja uzzināt ko jaunu.”

To, ka cilvēkiem senā fototehnika patīk, ReTV atzīst arī izstādē nejauši satiktā apmeklētāja. “Man arī mājās ir kādi divi fotoaparāti, kas atrasti bēniņos. No vienas mājas uz otru pārvedām, tagad karājas pie sienas. Ir ļoti interesanti. Man vajadzēja atvest savu mazmeitu, viņai būtu vēl interesantāk. Viņa tagad zina, ka ir telefoni, ar ko nobildēt,” saka izstādes apmeklētāja Brigita.

Izstāde Vecpilsētās mājā Jelgavā būs apskatāma līdz 11. februārim, bet Elvijs nākotnē cer piepildīt vēl divus sapņus – iegūt savā īpašumā mazāko Latvijā ražoto kameru un izveidot visas savas kolekcijas pastāvīgo ekspozīciju.