Es i’ gudrs. Talsu novadā izglītības iestāžu prāta spēles

Talsos arvien populārākas šobrīd kļūst prāta spēles. Pieaugušie reizi mēnesī satiekas, lai sacenstos erudīcijā spēlē “Šito es zin’ ”, bet jauniešiem tā ir tradīcija jau ceturto gadu. Prāta spēles ar nosaukumu “Es i’ gudrs” pulcē vairāk nekā 100 jauniešus no dažādām Talsu novada izglītības iestādēm, divu stundu laikā desmit kārtās erudīcijā ar viņiem sacenšas arī daži pieaugušie.

Kuru mēnesi senie latvieši dēvēja par Sveču mēnesi? Šis bija prāta spēļu pirmais jautājums. Iemidzinoši vienkāršs, jo pēc tā jau pirmajā no desmit kārtām sākās īsts prāta mežģis. Viens no oriģinālākajiem bija jautājums, ko savulaik gandrīz nosauca par “veltu un imantu”, “līgu un dailu” vai “pūķi un rūķi”? Izrādās – latus un santīmus.

Prāta spēlēs piedalījās 18 komandas, un līdz ar jauniešiem arī Izglītības pārvaldes darbinieki un Talsu novada domes deputāti. Domes priekšsēdētāja atzina, ka spēles laikā sirds paliek mierīga, dzirdot, ka par atbildēm šaubās arī pie blakus galdiņiem. Jo baidījusies, vai spēle neradīs priekšstatu, ka deputāti ir muļķi.

Uz Marsa trīs krāteriem doti Latvijas vietvārdu nosaukumi – Auce, Rauna; kā sauc trešo? Ar jautājumiem komandām galā tikt nav viegli, taču palīdz, ka katram dalībniekam sava spēcīgā joma. “Es vairāk zināju par dabu, puikas zināja par sportu, dāmas zināja par mūziku, mūsu skolotāja vienkārši zināja visu. Tas noteikti arī ir tas, kas notur mūsu latiņu augstu,” saka Emīls Mauriņš, Dundagas vidusskolas dalībnieks.

Tikmēr pieaugušajiem ar mūziku gāja grūtāk, jo tādu jauno mūziķu vārdi kā Prusax un Būū viņiem nezināmi. Jautājumu autors ir pats pasākuma vadītājs – Oskars Lepers –, kurš arī ir prāta spēļu cienītājs. Pērnā gada uzvarētāji – Dundagas vidusskola – topa augšgalā noturējās arī šogad, taču viņi otrās vietas ieguvēji.

Tikmēr bronza šogad deputātiem, bet zelta medaļas izcīnīja Pastendes pamatskola. Viņiem pašiem pārsteigums, jo pērn rezultāti bijuši zemāki.

Prāta spēles “Es i’ gudrs” organizē Talsu novada Bērnu un jauniešu centrs jau ceturto gadu, lai šādā veidā atzīmētu Latvijas dzimšanas dienas mēnesi.