“Gaismas vārti” Sēlijā – Jānim Stradiņam, Vecajam Stenderam un apgaismībai

Jēkabpils novada Viesītes pagasta Sunākstes mācītājmuižas parkā atklāts tēlnieka Ojāra Arvīda Feldberga skulpturālais ansamblis “Gaismas vārti”. Tas veltīts akadēmiķim Jānim Stradiņam, kuram šogad apritētu 90 gadi. Vienlaikus skulptūras godina Veco Stenderu un apgaismību.

Sunākstes mācītājmuižas parkā ar svinīgu pasākumu norisinājusies skulpturālā ansambļa “Gaismas vārti” atklāšana. Tas bija daudzu Sēlijas iedzīvotāju ilgi gaidīts brīdis, jo viedvieta, kas veltīta divām ievērojamām sēļu dzimtām – Stradiņiem un Stenderiem –, veidota gandrīz četrus gadus. Skulpturālā ansambļa tapšanas iniciators Pēteris Stradiņš uzsver, ka viedvieta ir veltījums ne tikai viņa tēvam akadēmiķim Jānim Stradiņam un Vecajam Stenderam, bet arī apgaismībai. Stendera biedrības valdes loceklis, profesors Pēteris Stradiņš: “Kā apgaismības ideja 18.gadsimtā nāca no Eiropas, kā tā sašķēla Latvijas raupjo akmeni, kā nopulēja, kādā veidā mēs tikām līdz savai valstij caur izglītību, caur šo gara gaismu.”

Skulpturālo ansambli veido piecas daļas. Ansambļa centrā ir granīta kolonna, kas simbolizē gaismu. No tās uz četrām pusēm tiecas granīta plākšņu stari. Tie izlaužas cauri laukakmenim un sašķeļ to četrās daļās. Skulpturālo ansambli veidojis tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs. Viņš saka: “Centrālais akmens mēroja tālu ceļu – no Eiropas viņas malas, kaut kur no Atlantijas okeāna krasta. Katrs no šiem četriem lielajiem aplī ietvertajiem akmeņiem sver no 12 līdz 15 tonnām, un tas, kurš ir centrā, tas sver ap deviņām tonnām. Grūti saskaitīt visu to laiku, kas tika pavadīts strādājot, jo ne jau vienmēr kaļ, ne vienmēr pulē, ir daudz arī jādomā. Tas viss kopā veidoja divarpus gadus.”

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs: “Lai arī Sēlijas karogs un ģerbonis vēl gaida savu oficiālo apstiprinājumu mūsu Saeimā, taču gaismas ceļš jau mums ir atvērts. Četrdalītais un vidēji izkārtotais dižakmens veido krustceles. Tas ir ceļš uz zinībām, sevis kā personības un arī visas kopienas indentitātes apzināšanās un kopšana ir pretrunu un šķēršļu pilna, kas nereti noved krustcelēs, taču šo akmens pilonu centrā ieskauta stāv askētiska granīta kolonna. Kā augstā patiesība, augstā gudrība, kuru katrs, savu ceļu ejot, tiecamies sasniegt. Tā runā par gudru un lepnu Latviju.”

Sašķeltā laukakmeņa četras daļas var interpretēt kā četrus izglītotas nācijas stūrakmeņus – izglītību, zinātni, kultūru un valstiskumu, tāpat arī kā četrus dabas pamatelementus, gadalaikus vai cilvēka mūža posmus. Pasākuma laikā Sēlijas koru dziedātāji aicināja ikvienu iziet cauri šiem akmeņiem.

Skulpturālais ansamblis “Gaismas vārti” tapis ar daudzu ziedotāju atbalstu.