Kuldīgas slimnīcā veikta pēdas īkšķa un pleznas kaula locītavas endoprotezēšanas operācija

Pacientam tā ir iespēja saņemt palīdzību tuvāk mājām un negaidīt pārāk garā rindā, nesen Kuldīgas slimnīcā veikto pirmo pēdas īkšķa un pleznas kaula locītavas endoprotezēšanas operāciju saka slimnīcā. Traumatoloģe ortopēde Evita Rumba atzīst, ka ir daudz cilvēku, kuriem nepieciešama palīdzība pēdu ārstēšanā. Kuldīgas slimnīcā atzīst, ka šādi var attīstīt arī lokālajās slimnīcās pieejamo pakalpojumu klāstu. 

Pēc pēdas īkšķa un pleznas kaula locītavas endoprotezēšanas operācijas skrundeniece Vineta Zīdere regulāri apmeklē operāciju veikušo ārsti Evitu Rumbu, lai pārbaudītu, kā sokas ar atveseļošanos. Viss dzīst labi, un jau pagātnē ir laiks, kad sāpes īkšķī bija tik neciešamas, kad sāpēja pat segas pieskaršanās pirkstam.  “Nu laika gaitā gan atsista, gan uzkāpts, pašai ir lopi bijuši, arī uzkāpuši uz kājas. Nezinu, kurā brīdī tas viss tā noticies. Sāka sāpēt. Sāpes bija nepanesamas, ka nevarēju apavus uzvilkt, vajadzēja iet, ļoti sāpēja. Darbā vajadzēja staigāt ar vilnas zeķīti, nevarēja apavus uzvilkt,” saka skrundeniece Vineta Zīdere.

Rumba: “Varētu teikt, ka kauls pret kaulu gandrīz jau rīvējs, berzējās, līdz ar to arī paiet nevar, sāp viss tas. Tas, ko izdarījām, noņēmām pirkstam pamata falangas locītavas virsmu, pleznas kaulam to sākumdaļu, kur ir skrimšļainā daļa. Principā atjaunojām locītavas, spraugu un tukšumu, ko mēs radījām, aizpildījām ar implantu.”

Kuldīgas slimnīcā šādu pēdas īkšķa endoprotezēšanu traumatoloģe ortopēde Evita Rumba kopā ar kolēģi Jāni Jansonu veica pirmo reizi, jo līdz šim slimnīca savā operāciju klāstā tādu nebija paredzējusi. Tomēr, redzot, ka ārste ir ieinteresēta šādas operācijas te praktizēt, tad slimnīca plāno arī pilnveidot speciālo aprīkojumu. 

Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts Edgars Siliņš: “Viens ir gan veikto operāciju skaits, operāciju zāle tiek noslogota, arī pacienti. Viņiem jau ne tikai veic to operāciju, bet viņi arī brauc pie ārsta uzraudzīties, uz ārstu konsultācijām arī brauc. Un cilvēkiem arī tā pati medicīna, pati iespēja veikt šādu operāciju ārpus Rīgas kļūtu pieejamāka.”

Rumba: “Rindas arī principā ir īsākas, jo nav tā, ka visa Latvija sabrauc uz Kuldīgu, tad tās rindas ir pusgada garumā. Bet te ir tikai pacienti plus mīnus 100 kilometru rādiusā, līdz ar to tās rindas nu tādas sagaidāmas.”

Vineta Zīdere atzīst, ka viņai ļoti svarīgi bijis tas, ka operāciju varēja veikt tuvāk dzīvesvietai.  

Atveseļošanās pēc šādas operācijas notiek aptuveni trīs mēnešus kāju saudzējošā režīmā.  



Foto: Kuldīgas slimnīcas arhīvs