Gar jūras piekrasti kājām mēros 500 kilometrus un vāks atkritumus

Jau divpadsmito gadu norisinās kampaņa “Mana jūra”, kuras laikā dalībnieki kājām dodas gar visu Latvijas jūras robežu, vāc atkritumus, vienlaikus veicot arī atkritumu monitoringu. Pagājušajā nedēļā ekspedīcijas dalībnieki ceļu uzsāka Ainažos. Cik tālu viņi ir tikuši? Kā sokas šogad?

Ekspedīcijas “Mana jūra” dalībnieki jau vairākas dienas iet gar Latvijas jūras piekrasti. Kopš pagājušās nedēļas, kad ceļu sāka mērot no Ainažiem, šodien, sazinoties attālināti, tikuši jau līdz Daugavgrīvas pludmalei. Noieta aptuveni viena ceturtā daļa. Kopumā jāmēro aptuveni 500 kilometru. “Lai parādītu, kā mums iet, mums ir šī rīta darbs aiz muguras. Un tas ir atkritumu daudzums no 100 metriem Rīgas Daugavgrīvas pludmales, kas pat vēl nav sabērts vienā maisā, jo mums ir bail, ka tas saplīsīs,” stāsta kampaņas “Mana jūra” vadītājs Jānis Ulme.

Kampaņas “Mana jūra” vadītājs Jānis Ulme stāsta, ka tā uzsākta, jo jūras piesārņojuma atkritumi ir aktuāls un ilgi ignorēts temats. Taču tobrīd nav informācijas par to, kāds ir esošais atkritumu daudzums, lai zinātu, cik daudz būtu jāsavāc, lai piesārņojumu mazinātu. “Tad kopīgi ar Baltijas jūras kolēģiem metāmies kopā. Šī kampaņa sākās 2012. gadā kā tāds mēģinājums palīdzēt valdībām un zinātniekiem aizpildīt šo datu caurumu. Tāda tā ir izaugusi šajā brīdī.”

Kampaņas vadītājs atklāj, ka, aizsākot ekspedīcijas gaitas, sabiedrība ir bijusi atsaucīga, izrādot vēlmi piedalīties šajā kampaņā. Katru gadu ekspedīcijas komandai pievienojas arī citi brīvprātīgie, palīdzot veikt šos monitoringus. “Mēs varētu veikt tikai šos monitoringus, bet ejam arī pārgājienā pa visu piekrasti. Cilvēki mums var pievienoties uz vienu dienu, uz nedēļu, kurā posmā viņi vēlas. Ar grafiku var iepazīties “www.manajura.lv”,” stāsta ekspedīcijas dalībniece Agate.

Liela daļa no pludmalē atrastajiem atkritumiem ir izsmēķi, bet dalībnieki stāsta, ka šodien atrasta arī daļa no čipsu pakas, uz kuras attēlotās loterijas laimests ir latu naudas vienībās. Tas liecina, ka šie atkritumi pludmalē atrodas jau vairāk nekā desmit gadus.

Ekspedīcijas dalībnieki stāsta, ka sajūtas ekspedīcijas pirmajā nedēļā ir labas. Viņi kopā mēros vēl vairāk nekā 300 kilometru tālu ceļu līdz Lietuvas robežai, ekspedīciju noslēdzot 10. augustā.