Grūti mācībās – viegli kaujā

Tīreļpurva apkaimē Jelgavas novadā šajās dienās notiek lielākās Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes medicīnas rotas mācības “Kurland 2023”, kurās kopā ar novērotājiem piedalās simt cilvēku. Mācību galvenais mērķis ir pilnveidot zināšanas par kaujas laukā ievainoto karavīru stabilizāciju un šķirošanu līdz tālākai evakuācijai uz medicīnas iestādēm.

Ziemassvētku kauju vietās Tīreļpurva apkaimē šodien atkal atskanēja ievainoto vaidi. Šoreiz gan tās bija Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes medicīnas rotas mācības “Kurland 2023”. Zemesardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris, pulkvedis Andris Rieksts: “Mēs šobrīd esam rekrutējuši pietiekami daudz mediķu, un šis ir tas brīdis, kad mēs varam testēt savas spējas, kā mēs reālā situācijā darbotos. Šobrīd izspēlējam gadījumu ar lielu daudzumu ievainoto. Šinī gadījumā 50 cilvēku.”

Leģenda vēsta, dodoties aizstāvēt Rīgu, karavīri satikušies ar dronu uzbrukumu, kā rezultātā 10 karavīri krituši, bet 50 ievainoti. ReTV uzrunātie zemessargi bilst, ka emocionāli esot grūti skatīties uz ievainotajiem, pat labi zinot, ka ievainojumi ir mulāžas. “Protams, primārais ir apturēt dzīvībai bīstamu asiņošanu un elpceļus. Man te bija gan dzīvībai bīstama asiņošana – ir uzlikts žņaugs, gan ribas lauztas, bet cilvēks man dzīvos,” saka zemessardze-glābēja Inga Brikmane.

Zemessargu galvenais uzdevums šajās mācībās ir ievainotos stabilizēt un sašķirot tālākai evakuācijai uz civilajām ārstniecības iestādēm. NMPD Kompetenču attīstības centra vadītāja Antra Laumane: “Tā būtiskākā mūsu līdzdalība šajās mācībās ir operatīvā vadības centra, kas visiem zināms kā tālrunis 113, piedalīšanās. Operatīvais vadības centrs principā ir tās smadzenes, kas nodrošina pacientu virzīšanu no kara lauka. Šajā gadījumā no mācību kara lauka uz stacionāru,”

Daļa ievainoto tiek pārvesti arī uz cietušo aprūpes punktu. Vienā no tiem izveidota kara lauka operāciju zāle, kurā šoreiz gan zem ķirurga skalpeļa tiek mūsdienīgs manekens. Cietušo plānotā evakuācija ar helikopteru slikto laika apstākļu dēļ Vidzemes pusē šoreiz izpalika.

Medicīnas rotas virsārsts Uldis Balodis: “Iet, kā iet. Mēs mācāmies, mācībās kļūstam stiprāki. Medicīniski viss ir kārtībā. Tur karavīri-glābēji notikumu vietās strādā tā, kā vajag. Organizācija, sakari varbūt nav tik labi, kā mēs vēlētos. Transporta trūkums utt. Tas, kas mums ir kā atbalstā, varbūt ir tas, kas traucē mums to procesu novest tā, kā mēs esam sapņojuši, bet dzīvē tā nekad nenotiek.”

Zemessardzes medicīnas jomas speciālistu mācības noslēgsies sestdien, bet otrdien ziņojumus būs iesnieguši arī novērotāji, tad pieļautās kļūdas varēs izanalizēt plašāk.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023