Gulbenē ražo jaunu pretslīdes materiālu

Gulbenes iedzīvotāji, visticamāk, jau ir manījuši, ka jau kopš pagājušā gada nogales dažviet uz ietvēm un ielām ir izkaisītas smalkas šķembas. Daudzviet tās tiek izmantotas kā pretslīdes materiāls. Šāda metode ir vairāk izplatīta Skandināvijā, tāpēc SIA “Road Master” nolēma izmēģināt šķembu granulātu ražošanu arī tepat.

SIA “Road Master” pārstāvis Toms Daniels Ragelis: “Ideja radās, ar ģimeni ceļojot pa Zviedriju. Mēs noskatījāmies, ka ir dažādi laukumi un celiņi apstrādāti ar maziem akmentiņiem. Painteresējāmies par to, kas tas tāds ir, kā tas notiek, kā tas strādā. Sapratām, ka Latvijā, cik zināms, tas nenotika. Tāpēc likās, ja brīva vieta, atbilstoši laikapstākļi un iespēja, tad kāpēc gan nepamēģināt.”

Uzņēmums jau vairākus gadus nodarbojas ar ielu uzturēšanas pakalpojumu sniegšanu, un šajā saistībā tika pieņemts lēmums sākt ražot šķembas. Šis solis tika sperts, ņemot vērā, ka sāls izmantošana noteiktos laika apstākļos nav tik efektīva un videi draudzīga. Ragelis: “Materiāls ir atjaunojams, daudzreiz lietojams. Piemēram, tagad tiek izkaisīts, vasarā vai pavasarī atkal savāks, atkal izkaisīts. Un vēl, kas ir pozitīvi, tulītējā iedarbība, tātad TAS tiek nokaisīts, uzreiz strādā. Arī dzīvniekiem ir pozitīvs.”

Gulbenē ražotais pretslīdes materiāls jeb šķembu granulāts tiek ražots no akmens, kurš tiek drupināts, mazgāts, atputekļots un žāvēts, lai to varētu izmantot kā kaisāmo materiālu. Šobrīd tas tiek vien īstenots pilotprojektā sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību. Ragelis: “Prieks ir par Gulbenes administrāciju, kas ne tikai uzklausīja, bet arī bija gatavi eksperimentēt ar šo skandināvu metodi. Tagad kopā esam pārliecinājušies, ka jaunas metodes strādā arī pie mums.”

Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika: “Par to risinājumu es noteikti priecājos. Ir ļoti svarīgi, ka tas kaut kas jauns attīstās. Tas būs ieguldījums iedzīvotājiem. Jau daļēji jau tas tiek izmantots. Pagaidām ir tikai pozitīvas un labas atsaugas. Mēs neesmu dzirdējuši nevienu sliktu atsaugsmu kritiku.”

Šis materiāls ir daudz draudzīgāks ne tikai apkārtējai videi, bet arī nebojā bruģi, arī cenas ziņā tas ir nedaudz izdevīgāks par ierasto sāls maisījumu. 
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023