Izmirkuši līdz pēdējai vīlītei. Metas palīgā, lai negaisa laikā nepalielinātos postījumi

Vakar vētras laikā spēcīgi cietis arī Madonas novads, tiesa – tur nav nācies piedzīvot postošo krusu, taču vētras nodarītie zaudējumi ir pamatīgi. Gan iedzīvotāji, gan pašvaldība cer arī uz valsts atbalstu seku likvidēšanai.

Kaudzē sakrautas šīfera loksnes, siltinājuma čupas un izpostītas koka konstrukcijas – tas ir viss, kas palicis pāri no jumta seguma autoservisam Madonā. “Pavasarī tika uzlikts jauns šīfera jumts. Nu tā vairs nav. Vakar tas notika ap ēram divas trīs minūtes. Biju te pie tuvākā loka, uznāca ļoti liela vēja brāzma, skrēju uz darbu un skatos, ka lido viss jumta siltinājums. Te izskatījās kā kara laukā. Viss jumts bija pacelts, nolikts mājai priekšā, logus pat redzēt nevarēja,” atminas autoservisa “Aizezere” īpašnieks Armands Griboniks.

Par laimi, ēka ir apdrošināta. Kamēr tiek kārtotas formalitātes, steidzami jāmeklē pagaidu risinājums, pretējā gadījumā atremontētās iekštelpas lietavu dēļ aizies postā. “Šobrīd jau te viss daļēji sakopts, bet vakar tās tiešām bija šausmas,” nosaka Armands. “Gribētu personīgi izteikt lielu pateicību tiem cilvēkiem, kuri palīdzēja saorganizēt un kuri atnāca palīdzēt, lai novērstu tos trakos postījumus, lai tie nepalielinātos. Nebija skaidrs, kas nāks naktī. Te bija daudz jānovāc, lai nav tā, ka tie šīferi lido kaimiņam. Es biju ļoti patīkami pārsteigts, ka cilvēki nāca lietus laikā, izmirkuši līdz pēdējai vīlītei, ar trīs komplektiem drēbju, kā nu kuram, es ļoti novērtēju to palīdzību.”

Šobrīd Armands cer uz valsts vai pašvaldības atbalstu šīfera utilizācijai, atzīstot, ka tas varētu būt problemātiski arī citiem vētrā cietušajiem. Jau ziņojām, ka vētrā jumti tika norauti vairākām ēkām Madonas novadā, tai skaitā daudzdzīvokļu mājai Madonas pilsētā. Cietušas arī vairākas saimniecības ēkas, dažas pat nopostītas pilnībā, bet Liezeres pagasta teritorijas Ozolos faktiski iznīcināts ciemata mežu masīvs. Ievērojami traucēta tika arī elektroapgāde. 

Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs: “Par laimi, mums nav bijusi spēcīga krusa, taču tiešām lieli postījumi izdarīti meža audzēm, kokiem, ir izgāzti parki, it īpaši Ozolos, Liezeres pagastā. Tāpat arī Madonas pilsētā vairākām ēkām norauti jumti, tajā skaitā vienai daudzdzīvokļu ēkai. Arī citās novada vietās – Ļaudonā, Ērglos – ir bojātas gan kapsētas, gan daudz kur bloķēti ceļi.”

Šobrīd, apzinot postījumus, pastiprinātā režīmā strādā visi dienesti, arī pašvaldība. Lungevičs: “Būvvalde brauc uz ēkām, apseko ēku bojājumus, lai varētu pieteikties kompensācijām, sociālais dienests ir izsludinājis iespēju par krīzes pabalstu – tiem, kam tas ir nepieciešams. Darām visu, kas mūsu spēkos, lai novērstu vētras sekas un lai iedzīvotājiem no tā būtu vismazākās problēmas.”

Jau ziņots, ka pirmdien īsi pirms plkst. 17 Madonas novērojumu stacijā, ierodoties aukstajai atmosfēras frontei, vēja ātrums brāzmās negaisa laikā sasniedza 30 metrus sekundē. Gaisa temperatūra Madonā stundas laikā pazeminājās no +31 līdz +18 grādiem. Kā vēlreiz uzsver madonieši, labā ziņa ir tā, ka Madonas pusē nebija krusa, līdz ar to mazāk cietušas automašīnas. Taču postījumi ir lieli un jau šobrīd pēc palīdzības pašvaldībā vērsušies vairāki iedzīvotāji, līdz ar to vietvara atbalstu lūgts arī no valdības.Foto: Agris Veckalniņš