Koki gāzās kā sērkociņi, peld kartupeļi, krusas sakapāti ķirbji. Dobeles novadā sakopšanas darbi

Pēc postošās vētras Dobeles novadā šodien rūc motrzāģi. ReTV uzrunātie cilvēki stāsta, ka vēl īsti neesot atguvušies pēc satikšanās ar dabas stihiju, kas savā ceļā nopostīja visu. Un realitāte ir skarba, nolauzti tūkstošiem koku, sabojāti jumti, izpostītas siltumnīcas un dārzi. Bet sāpīgākais jautājums esot, kā atjaunot nopostītos māju jumutus, kuru esot tik daudz, ka apkaimes veikalos beigusies plēve, kas kaut uz brīdi paglābtu no lietus.

Tērvetes dabas parks šodien apmeklētājiem ir slēgts, bet darbinieki ķērušies pie sakopšanas darbiem. Dabas parka vilcieniņa vadītājs un kasiere stāsta, ka šodien gan vēl esot grūti attapties pēc negaidītās satikšanās ar dabas stihiju.

Tērvetes dabas parka vadītāja Lilita Kauste savukārt stāsta: “Sajūta briesmīga, tu stāvi, skaties un saproti, ka neko nevar izdarīt varenās dabas priekšā. Viss palika melns, sākās lietus, pēkšņi viss palika balts kā putenī, skaisti lielie koki lūzt. Vienkārši kā tādi sērkociņi gāžas.”

Ēkas laimīgā kārtā palikušas neskartas, bet slaidās priedes vētras spiedienu nav izturējušas. Sakopt gan varot tikai pilnībā izpostīto Tarzāna trasi un pagalmu. Kas notiek meža teritorijā, vēl nevarot pateikt. Kauste: “Visas takas ir pilnas ar kokiem. Koki krituši ik pa 20 metriem. Šobrīd arī ir spēcīgs vējš, ir ļoti bīstami būt mežā. Tas, ko mēs redzējām, skulptūras ir noklātas ar kokiem, tiltiņi ir cietuši, mazie namiņi ir sagāzti kokos.”

“Latvijas valsts meži” projektu vadītājs Normunds Namnieks: “Ainava būtiski nemainsies, jo esam pārdzīvojuši arī 2005. gada vētru, kad kopējā parka teritorijā apmēram 10 000 m3 tika izgāzti un izvesti, tas apjoms varētu būt līdzīgs, bet mežs vienmēr jau būs.”

Motorzāģu rūkoņa šodien skan arī visos Tērvetes apkaimes pagastos. Kroņaucē vētra nopostījusi ne tikai kokus un siltumnīcas, bet arī pamatīgi sabojājusi jumtus trīs daudzstāvu mājām. 

Kā ReTV stāsta kādas mājas iedzīvotāja, liels labums jau neesot arī no plēves, jo vējš to norauj, augšējā stāvā lietus tiekot arī istabās, tomēr sāpīgākais jautājums, kā tikt pie jauna jumta.

Postaža paveras arī Ilonas Stangas dārzniecībā Penkules pagastā. Visvairāk cietusi siltumnīca ar tomātiem. Ilona teic, ka plēve esot krājumā, bet šī sezona gan esot beigusies. “Nakts nav gulēta. Man vēl ir dārzs. visvairāk biedē, ka nodauzītiem lakstiem peld visi kartupeļi. Es ezinu, vai vispār kaut ko noņemšu. Sīpollauks peld, viss zemē ir sasists.”

 Milzu krusas sakapāti arī ķirbji un citi dārzeņi. Saimniecei joporojām ausīs skanot troksnis pirms viss sezonā audzētais tika nopostīts. “Tā kā vilku bars gaudo, kad nāk tuvumā. Tās emocijas – baisi. Un tad, kad tas pārgāja pāri, trīs stundas stundas klusums vēl baisāk, bet šodien ejam atpakaļ realitātē un darbojamies, jo nav jau variantu.”

Kā jau vakar ziņās stāstījām, līdzekļu, lai visiem cietušajiem palīdzētu, pašvaldībai neesot. Vakar postījumus apskatījies arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, kurš telefonsarunā skaidroja, ka risinājums tikšot meklēts. Kāda būs tā forma, vēl neesot zināms. Šovakar vētras izpostītajos Tērvetes ciemos sola ierasties arī prezidents.


#SIF_MAF2023