Ja ziema jau sāk apnikt, tad beidzot jāsāk tai gatavoties

Dažas nedēļas ziemas režīmā daudziem autobraucējiem jau ir sagādājušas ne mazums pārsteigumu. Auto vadīšanas iemaņas pa slidenu ceļu piemirsušās vai arī nekad nav bijušas. Tehnika pieviļ tieši tad, kad to vismazāk gaidi. Jebkurā gadījumā izmēģinājuma posms beidzies un jāsāk gatavoties īstai ziemai. Tādai, kāda par spīti klimata izmaiņu maniakiem Latvijā ir bijusi gadu simtiem, ja ne tūkstošiem. Tādai, kur sniegs līdz autovadītāja logam, kur sāls un smiltis pazūd zem sniega putras un sasalst viss, kas vien var sasalt. Viss, kam mēs vieglprātīgi paši ļaujam sasalt.

Ir lietas, kuras vajadzētu zināt katram sevi cienošam autobraucējam. Nu kaut vai to, ka ziemas spelgonī nomazgāts auto bez durvju gumiju apstrādes ar silikonu ir ne tikai nauda vējā, bet arī ielūgums uz tuvējo sabiedriskā transporta pieturu.

Zināt to visu vajadzētu, taču šis tas piemirstas, šis tas pasprucis gar vējā plīvojošām ausīm un šis tas apzināti ignorēts. Te vietā būtu atcerēties arī to, ka katru gadu mūsu ceļos izbrauc daudzi tūkstoši autoskolu absolventu, kuriem šī noteikti būs pirmā skarbā autobraucēju sezona. Tas ir gana pietiekams iemesls, lai vēlreiz ielūkotos vērtīgo padomu blociņā!

Temperatūras stabiņam krītot, melnais ledus, vētraini laikapstākļi un sniegs autobraucējiem un to automašīnām kļūst par kārtīgu pārbaudījumu. Auto sagatavošana ziemas sezonai ikvienam šoferim ir jābūt kā ikgadējam rituālam. Pienācīgi sagatavojoties, iespējams samazināt risku saskarties ar problēmām ceļu satiksmē, kas var novest pie negadījuma. Labi koptiem auto ir arī augstāka tirgus vērtība, par ko priecāsies tie īpašnieki, kas pēcāk vēlēsies pārdot savus spēkratus.

Lai kaut nedaudz atvieglotu mūsu dzīvi, nozares speciālisti ar prieku dalās pieredzē un dāsni dalās ar padomiem. Piemēram auto vēstures pārzinātāja “carVertical” auto eksperta Mata Buzela darāmo darbu saraksts nav garš, bet trāpīgs un ļoti pat noderīgs!

 1. Pārbaudiet akumulatoru

Akumulators vidēji kalpo trīs četrus gadus. Tā mūžs ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Taču vairums autovadītāju maina akumulatoru tikai tad, kad tas pārstāj darboties.

Lai izvairītos no negaidītājām akumulatora ķibelēm, pārbaudiet akumulatora tehnisko stāvokli pirms ziemas sezonas iestāšanās, piestartējot auto un aplūkojot akumulatora indikatora lampiņu. Ja lampiņa deg sarkanā krāsā, tad akumulatora spriegums ir zems, ja zaļā – tad viss kārtībā. Savukārt, ja lampiņa ir melnā krāsā, tad tas nozīmē, ka akumulators ir tukšs un vairs nevar tikt izmantots.

2. Pārbaudiet vējstikla tīrīšanas smidzinātājus un izmantojiet ziemas mazgāšanas šķidrumu

Pārliecinieties, ka izmantojat sezonai atbilstošu vējstikla mazgāšanas šķidrumu. Daļa var tikt izmantota cauru gadu, bet citiem ir īpašs ķīmisks sastāvs, kas nodrošina paaugstinātu darbības efektivitāti konkrētu gadalaikā.

Vasaras mazgāšanas šķidrums labāk notīra kukaiņus, savukārt ziemas mazgāšanas šķidrums labāk atbrīvojas no sāls un dubļu paliekām.

Temperatūrai strauji samazinoties, vasaras mazgāšanas šķidrums var sasalt un aizsprostot vējstikla mazgāšanas sistēmu, tajā skaitā arī smidzinātājus. Lai novērstu liekas problēmas, iztukšojiet vējstikla mazgāšanas šķidrumu un aizstājiet to ar ziemai atbilstošu līdzekli, kurā ir iekļauta tāda aktīvā viela kā glicerīns.

3. Pārbaudiet logu tīrītājus

Ziemas laikapstākļi var būt neparedzami, tādēļ logu tīrītājiem ir jābūt labā tehniskā stāvokli, lai tie spētu attīrīt stiklu sniega vētras apstākļos.

Atkarībā no ražotāja pie vidējas slodzes slotiņas var nolietoties gada laikā. Pēc tam tās vairs nespēj tik efektīvi attīrīt stiklu no netīrumiem un ūdens. Nolietotas slotiņas mēdz saskrāpēt vējstiklu.

4. Izmantojiet gumijas vai plastmasas paklājiņus

Lai arī auduma salona paklājiņi mēdz izskatīties labāk, tiem arī ir savi trūkumi. Ziemā šādi paklājiņi uzsūc mitrumu, kas pēcāk iztvaiko uz logiem un sasalst no iekšpuses.

Šo nepatīkamo ciklu iespējams pārtraukt visai ātri. Aizstājiet audums paklājiņus ar gumijas vai plastmasas izstrādājumiem. Gumijas vai plastmasas paklājiņi kalpos ilgāk, netiks aptraipīti, palīdzēs novērst rūsu un kopumā pasargāt salona grīdu.

Starp citu, gumijas paklājiņus labāk izvēlēties tādus, kam redzams izteikts šūnu musturs. Slapjums vienmērīgi sadalās pa šūnām un to ir daudz vieglāk izcelt no auto salīdzinājumā ar parastām vanniņām.

5. Iegādājieties atkausēšanas šķidrumu

Pirms došanās ceļā ir svarīgi vispirms notīrīt sniegu un ledu no automašīnas logiem.

Negadījumus ziemā bieži izraisa autovadītāji, kuri savus transportlīdzekļus nav pienācīgi attīrījuši no ledus un sniega. Katrs negadījums var sabojāt auto un tā tirgus vērtību, kā arī novest pie traumām.

Ja spēkrats ziemā tiek atstāts ārā, tad ir liela iespējamība, ka būs nepieciešams ledus skrāpis, lai logus attīrītu no ledus un sniega. Taču šis rīks ne vienmēr ir pats efektīvākais. Dažādi atkausētāji un atkausēšanas šķidrumi spēj atbrīvoties no ledus un sniega teju momentāni.

6. Pasargājiet virsbūvi no korozijas

Auto ražotāji nemitīgi meklē veidus, kā uzlabot dzinēja efektivitāti, braukšanas komfortu un pasažieru drošību. Taču ne visi ražotāji iegulda labā korozijas aizsardzībā, kā dēļ rūsas pleķi var kļūt par ievērojamu problēmu jau dažu ziemu laikā.

Transportlīdzekļu īpašnieki, kas vēlas pasargāt savus spēkratus no rūsas, var veikt preventīvus pasākumus. Piemēram, nomazgājot auto 1-2 reizes mēnesī, iespējams to attīrīt no sāls. Taču mazgāšana negarantē, ka virsbūvei pēc gada vai diviem varētu neparādīties korozijas pēdas.

Efektīvākais veids, kā pasargāt spēkratu no korozijas, ir izmanto rūsas aizsardzības līdzekļus, ar kuriem var apstrādāt transportlīdzekļa šasiju. Pat viens līdzekļa slānis būtiski paildzinās automašīnas kalpošanas mūžu.

 Priekšā vēl gari četri ziemas mēneši. Kā minimums četri! Nekas nav nokavēts. Var teikt – tikai tagad mēs tā pa īstam sākam aptvert savas vajadzības tuvākai nākotnei. Turklāt visu nepieciešamo mūsdienās ir viegli iegādāties internetā un pirkumus sagaidīt pie savām namdurvīm. Taču arī specializēti auto piederumu veikali Latvijā netrūkst!