Jēkabpili atbrīvo no graustiem

Jēkabpilī pirms sešiem gadiem tika uzsākta neapsaimniekotu, avārijas stāvoklī esošu ēku nojaukšana. Šo gadu laikā nojaukti 11 grausti, kas radīja apdraudējumu iedzīvotājiem un bojāja pilsētvidi. Nupat sākusies vēl vienas ēkas demontāža, ko vietējie iedzīvotāji gaidīja gadiem ilgi.

Jēkabpilī 25. septembrī sāka jaukt piecstāvu dzīvojamās mājas graustu Auseklīša ielā 23. Iedzīvotājiem tas ir ilgi gaidīts notikums, jo neapsaimniekotajā ēkā bieži vien uzturējās bērni. Jēkabpilietis Valerjans stāsta: “Šī pamestā māja jau vairāk nekā 30 gadus bija jānojauc, jo šeit mazi bērni spēlējās, varēja notikt nelaimes gadījums jebkurā brīdī. Otrkārt, visi saucamie “bomži” te mīlēja atpūsties, rīkoja ugunsgrēkus, cūkojās. Kā netīrības perēklis bija šī māja. Es uzskatu, ka ļoti pareizi, ka pašreiz tiek nojaukta. Vismaz mazliet pilsēta būs tīrāka.”

“Beidzot izjauks, jo tur šad un tad bērni līda iekšā, bija visādas traumas, manam bērnam arī bija agrāk šeit trauma, kāju bija lauzusi meitene. Visādi klaidoņi ložņāja, dedzināja kaut ko. Beidzot nojauks, būs normāli viss,” saka Jānis, jēkabpilietis.

Ēkas nojaukšanas darbus veic SIA “Norfa” par līgumcenu – vairāk nekā 46,5 tūkstoši eiro. Darbi tiek veikti par Jēkabpils novada pašvaldības līdzekļiem. Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis: “Pagājušajā gadā mums Ķieģeļu mikrorajonā nojauca bērnudārzu, tam bija paredzēta naudiņa, bet īpašnieks saprata, ka nojaukšanas process jebkurā gadījumā būs, nojauca pats. Un tā naudiņa, kas palika tai brīdī, uzreiz tika novirzīta šī grausta nojaukšanai. Tā kā šis process nav tik ātrs, jo vajadzīgs būvprojekts, iepirkumi, viss birokrātiskais process, lai to izdarītu, vēl arī projekts, kas jāsataisa nojaukšanas, tad šobrīd ir noslēdzies ar to, ka bija iepirkums. Iepirkumā bija, ja nemaldos, kādas septiņas, astoņas firmas, kas pieteicās. Vinnēja uzņēmums ar zemāko cenu. Šobrīd ir uzsācis šī grausta likvidēšanas darbus.”

Vietējie iedzīvotāji jau gadiem ilgi gaida arī otra Auseklīša ielas grausta nojaukšanu, bet vietvarā skaidro, ka, atšķirībā no pirmās ēkas, šī nav pašvaldības īpašumā, tādēļ tuvākajā laikā to nav iespējams nojaukt. Ragainis: “Mēs nedrīkstam ielīst svešā īpašumā, sevišķi, ja tas tiek pieskatīts. Mēs diezgan bieži dodam ziņas, ja gadījumā tur ir kādas nekārtības vai tur ievācas kādas personas un dara nelikumības, tad, protams, īpašniekam dodam ziņu, bet principā šis īpašnieks šo teritoriju pieskata, ir aiztaisījis logus ciet, apkārtni mazliet sakopj, līdz ar to tas ir īpašums. Es nevaru ieiet jebkurā īpašumā, kurā es gribu, pēkšņi sākt ārdīt kaut ko un jaukt.”

Pašvaldībā uzsver, ka tad, ja mājas īpašnieks nereaģētu uz aicinājumiem sakārtot savu īpašumu, tad varētu lemt par grausta piespiedu demontāžu. Tikmēr iedzīvotājiem jāsamierinās ar to, ka viena neapsaimniekota ēka Auseklīšos joprojām paliks. Savukārt vietā, kur šobrīd tiek demontēta pašvaldības ēka, pēc nojaukšanas plānots ierīkot automašīnu stāvvietas, tādā veidā risinot ilgstošo problēmu – stāvvietu trūkumu.