Kā neapmaldīties mežā?

Sēņu sezona šobrīd visā Latvijā rit pilnā sparā. Kā jau katru gadu, kādam gadās arī mežā apmaldīties. Tā šajā sezonā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis jau vairākus desmitus izsaukumu. Lai palīdzētu no meža izkļūt, tiek pielietotas dažādas ierīces, tāpat ir gadījumi, kad nākas piesaistīt arī brīvprātīgos ugunsdzēsējus. 

Dodoties mežā, svarīgi ne tikai atrast labākās sēnes, bet arī no tā izkļūt pirms krēslas. Tā, piemēram, vairāki izsaukumi par cilvēkiem, kas apmaldījušies mežā, ir veikti tieši pēcpusdienā un vakara stundās. VUGD šajā sēņu sezonā jau saņemti 49 izsaukumi, tomēr ne visos glābējiem nācies doties meklēšanas darbos. VUGD pārstāve Viktorija Gribuste: “Šogad VUGD ugunsdzēsēji glābēji izglābuši jau 34 cilvēkus, no tiem 14 augustā, astoņus septembrī, kas bija apmaldījušies mežā. Kopējais izsaukumu skaits ir lielāks – 49. Vairākos gadījumos cilvēkus atrada Valsts policijas darbinieki, citi sēņotāji, radinieki, vai arī viņi paši saviem spēkiem izkļuva no meža ārā.”

Pagājušajā nedēļas nogalē sestdien glābēji palīdzējuši no meža izkļūt trim cilvēkiem. Talsu novada Dundagas pagastā izmantoti arī autocisternas skaņas signāli, tā diviem cilvēkiem norādot virzienu izkļūšanai no meža. Valmieras novada Jeru pagastā palīdzība bija nepieciešama personai, kura saviem spēkiem nespēja izkļūt laukā. Glābēji cilvēku atrada un ar nestuvju palīdzību nogādāja līdz mediķu transportlīdzeklim. Dienu iepriekš palīdzība sniegta arī Limbažu novadā, bet septembra sākumā vienas dienas laikā tika saņemti četri izsaukumi par nomaldīšanos mežā. VUGD pārstāvis Mārtiņš Lingarts: “Cilvēks, kas apmaldījies, piezvana uz zvanu centru, uz 112 telefona numuru, tad zvana centra meitenes dod izsaukumu esošajai struktūrvienībai, kas atbild par to izbraukuma rajonu, tālāk jau mūsu puiši reaģē. Amatpersonas izbrauc uz notikumu vietu, notiek saziņa – glābšanas darbu vadītājs pieprasa informāciju, telefona numuru, kas ir apmaldījies mežā, ja ir iespējams ar viņu sazināties, ja nav, tad jau mēs izmantojam skaņas signālus. Mums ir aprīkojumā droni, paceļam tos gaisā, ar skaņas signāliem, kas ir arī droniem, apgaismes ierīces un termokamera, un tad notiek tā meklēšana, glābšanas darbi.”

Mārtiņš Lingarts gan atklāj, ka ne visos posteņos glābšanas darbiem nepieciešamie droni ir pieejami. Lingarts: “Valmierā un lielajās daļās ir. Tad, ja nepieciešams, mazie posteņi, kas ir mazās pilsētiņas, tad piesaista no daļām, kur ir šie droni pieejami, tad aizbrauks esošās autocisternas, kurās drons ir izvietots, palīdzēs meklēšanas darbos.”

Glābšanas dienestā arī uzsver, jau pirms došanās mežā ir jāpārliecinās, ka līdzi paņemts uzlādēts telefons. Ja iespējams, ir jāinformē arī radinieki par savu aptuveno galamērķi, lai apmaldīšanās gadījumā būtu iespējams noteikt personas atrašanās vietu. Līdzi būtu nepieciešams paņemt arī svilpi. Lingarts: “Ja tu esi apmaldījies, tad dod par sevi ziņu, varbūt svilp, tad arī mums vieglāk būs atrast, ja tas stāvoklis ir tāds, ka pabļaut nevar, kāju varbūt satraumējis, salauzis, varbūt nevar iznākt mums pretī, kur mums skan skaņas signāls no autocisternām vai no drona. Ja ir iespējams, kam jau ir gudrākas viedierīces, varam savas koordinātas, ja prot noteikt “Google”, zvanu centram nosaucam.”

Mārtiņš Lingarts arī atgādina, ja cilvēks ir apmaldījies un veikts zvans uz 112, bet pirms glābēju ierašanās izeja no meža atrasta paša spēkiem, aicinājums atkārtoti ziņot, ka situācija jau ir novērsta un palīdzība vairs nav nepieciešama.


Foto: Freepik; ilustratīvs