Kartupelis – nozīmīgs pārtikas produkts krīzes brīdī

Kartupelis ir viens no latviešu ierastākajiem pamatēdieniem, kuru var vienkārši un ātri pagatavot dažādos veidos. Negaidītu krīžu un izaicinājumu brīžos tieši šis dārzenis daudziem iedzīvotājiem spēj garantēt uzturvielām bagātu ēdienu, tātad arī pietiekamu partīkas drošību. Tieši tāpēc kartupeļu selekcionāri un pētnieki no Latvijas, Igaunijas un Somijas meklē risinājumus, kā šo produktu atkal padarīt ikvienam interesantu un pieejamu. 

Kartupeļus pārtikā lieto daudzviet pasaulē, jo tos ir salīdzinoši vienkārši audzēt un iegūtos dārzeņus var ātri pagatavot. Tieši tāpēc šis produkts daudzviet pasaulē ir ļoti nozīmīgs, domājot par pārtikas drošību kā svartīgu nacionālās drošības sastāvdaļu. Neparedzamu krīžu brīdī pārtikas piegāde iedzīvotājiem var tikt traucēta, tad katrs var paļauties tikai uz iekrājumiem vai paša izaudzēto. Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centra pētniece Ilze Dimante: “Drošais pamats, kas vienmēr izglābs. Ja atceramies 90. gadus, tad daudziem atmiņā vēl ir cepti kartupeļi. Kāpēc mēs varējām tos pārdzīvot veselīgi un ar labu veselību? Jo caur kartupeļiem saņēmām visas uzturvielas. Nekādā gadījumā neaicinām pārtikt tikai no kartupeļiem.”

Nozares pētnieki vērtē, kaut nelielus pārtikas kartupeļu uzkrājumus sev var izaudzēt teju katrs. Piemērota vieta tam var būt kaut vai kastēs uz balkona vai lauku radu mazdārziņā. Dimante: “Šobrīd pilsētās top kopienu dārzi, kur varam sev paņemt kādu dobi vai kasti un izaudzēt. Tas patiesībā ir diezgan vienkārši.”

Lai iegūtu pēc iespējas labāku kartupeļu ražu, ļoti liela nozīme ir izvēlētajam sēklas materiālam. Pētnieki uzskata, vislabāko ražu dos šķirnes, kas ir selekcionētas konkrētai vietai un konkrētiem apstākļiem. Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centra vadošā pētniece Ilze Skrabule: “Mēs neaizmirstam vecās šķirnes, kuras varbūt tiešām glabā kādu pazīmei, kas mums būs ļoti noderīgas nākotnē. Un arī šobrīd strap audzētājiem ļoti populāra viena no senākajām šķirnēm, kas izveidota Latvijā, ir “Agrie dzeltenie”.”

Eksperte no Somijas norāda, ka arī šeit kartupeļi ir ļoti iecienīts pārtikas produkts. Tāpēc, lai izceltu to labākās īpašības, šobrīd daudz tiek strādāts tieši ar senajām kartupeļu šķirnēm, kuras Somijā radītas pat pirms 300 gadiem. Somijas Dabas resursu institūta pētniece Mārita Heinonena: “Pārtikas drošībai ir ļoti svarīgi, lai mums ir dažādas kartupeļu šķirnes pieejamas lauksaimniecībā. Tāpēc, ka dažas šķirnes ir mazāk uzņēmīgas pret slimībām nekā citas. Svarīgi rūpēties par šķirņu dažādošanu.”

Selekcionāri, protams, turpina darbu pie aizvien jaunu kartupeļu šķirņu radīšanas, galvenokārt meklējot risinājumus cīņā ar dažādiem kaitēkļiem un slimībām. Vienlaikus jāmin, ka pašlaik visā Eiropas Savienībā tiek meklēti politiskie risinājumi, lai kvalitatīvi un veselīgi sēklas kartupeļu būtu pieejami arī mazajiem audzētājiem nelielos daudzumos, jo pašlaik sertificētas sēklas kartupeļu iegāde ir visai birokrātisks process.



Foto: Freepik; ilustratīvs