Ķekavas novads varētu vērsties Satversmes tiesā VARAM lēmuma dēļ

Ķekavas novada pašvaldība bija pirmā vietvara Latvijā, kas šī gada rudenī savā teritorijā liedza organizēt azartspēles. Šobrīd Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apturējusi šos pašvaldības saistošos noteikumus. Galvenais pamatojums - pieņemot lēmumu, pašvaldība neesot izvērtējusi azartspēļu ietekmi uz sabiedrību katrā no tās teritorijām. Tikmēr pašvaldībā šādu lēmumu gatavojas apstrīdēt Satversmes tiesā.

Aprīlī Azartspēļu un izložu likumā Saeima veica grozījumus, pašvaldībām sniedzot pilnvaras noteikt vietas un teritorijas, kurās azartspēles nav atļautas. Šo iespēju izmantoja Ķekavas novada pašvaldība, aizliedzot organizēt azartspēlēs visā vietvaras teritorijā. “Pieņemot lēmumu, mēs savulaik konsultējāmies ar reģionālo pašvaldības policiju, sociālās jomas pārstāvjiem, izglītības pārstāvjiem un arī ar aktīvo vietējo sabiedrību,” saka Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs (LA/Izaugsme).

VARAM šodien nāca klajā ar paziņojumu ka aptur šos noteikumus. “Vietas noteikšana vai aizliegums, noteikt vietu, kur azartspēles notiek, noteikti būtu sasaistāms ar teritorijas plānošanu, par katru vienu teritorijas izmantošanas veidu būtu jābūt šim izvērtējumam, kas teritorijas plānojumā ir minēts, būtu jābūt šim izvērtējumam, šajā teritorijā - nē, šajā - jā, ir tikai vispārīgs aizliegums,” saka Ilze Oša, VARAM Valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos.

Saņemot šādu ministrijas rīkojumu, Ķekavas novada pašvaldībā divu nedēļu laikā sasauks ārkārtas domes sēdi, lai lemtu vai akceptēt ministrijas lēmumu, vai tomēr atstātu spēkā pieņemtos saistošos noteikumus. “Attiecīgi paziņos arī ministram par laiku un norises vietu, tālāk jau, kā deputāti lems. Šobrīd man ir sajūta, ka deputāti turpinās aizstāvēt iedzīvotāju intereses, uzstās uz to, ka saistošie noteikumi ir atstājami spēkā. Tas savukārt nozīmē, ka var nākties vērsties satversmes tiesā. Šobrīd, otrreiz to darot, mēs darītu citādāk, varbūt skrupulozāk tam pieietu. Tieši tāpēc, lai izvairītos uz priekšdienām no šis te sarakstes ar ministriju, šī te lieta būtu nododama Satversmes tiesā,” skaidro Juris Žilko.

Ādažu novada dome - līdzīgi kā Ķekavas novada pašvaldība - vēlas atteikties no azartspēlēm savā teritorijā. Līdzīgi lēmumi gaidāmi vēl vairākās pašvaldībās, tāpat arī Rīga meklējusi dažādas iespējas, kā galvaspilsētas teritorijā aizliegt azartspēles. 


Foto: Freepik