Kristapa Zariņa izstāde Kuldīgā

Kuldīgā atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas rektora un gleznotāja Kristapa Zariņa izstāde “Laiks. Telpa. Apziņa”. Tā kopumā sniedz apjomīgu ieskatu mākslinieka radošajā darbībā, filozofiskajās inspirācijās, šī brīža pasaules refleksijās un dzīves uzskatos.

Lai aplūkotu Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) rektora gleznotāja Kristapa Zariņa personālizstādi “Laiks. Telpa. Apziņa”, jāiegriežas divās ēkās – Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerijā un Mākslas namā. Izstāde pirmo reizi bija skatāma pērn Rīgā, tomēr katra telpa un vieta nosaka savu darbu atlases un izvietošanas kārtību, tā veidojot jaunu un unikālu skatījumu uz kopumu. “Kristapam tas ir zīmīgs dzīves posms, ka aizstāv Polijā to doktordarbu. Viņš ļoti nopietni strādājis, nopietnāk nekā jebkurai citai izstādei. Tas materiāls, kas ir uzkrājies par tiem beidzamajiem darbiem, tas ir tas, ar ko mākslinieks parāda savus muskuļus visā savā dailē, lai viņš varētu pieteikt kādā daudz plašākā arēnā sevi,” saka Andris Vītoliņš gleznotājs, LMA prorektors.

Izstādes apmeklētājs iepazīs dažādās tehnikās tapušus darbus – no krāsainiem zīmuļiem, glezniecībai tradicionālajai akrila krāsai līdz pat eksperimentālām autortehnikām. No teju vai miniatūriem darbiem līdz pat monumentāla izmēra audekliem. Cieša sadarbība Kuldīgas Mākslinieku rezidencei ar Latvijas Mākslas akadēmiju izveidojās pirms vairākiem gadiem, strādājot pie starptautiskas maģistra studiju programmas izveides pakalpojuma dizainā. Tāpēc ik gadu Kuldīgā ir notikušas dažādas ar šo procesu saistītas norises. Viena no tām – izstādes. “Pateicoties Kristapa ambīcijai pretendēt uz doktorantūras studijām Polijā, vienkārši sarunājoties, viņš saka, ka esot sagleznojis 200 kvadrātmetrus ar mākslu. Es saku - dod šurp, parādīsim Kuldīgā! Kad bija viena vienīgā diena, kad šos jaunos darbus varēja apskatīt Rīgā “Arsenālā”, tad es ar šausmām sapratu, ka tik lielus formātus - 3x6 metri -, un tādi ir 12 darbi, mums nav tādu telpu, kur Kuldīgā parādīt, taču ideja par izstādi jau bija gatava,” saka Ilze Supe, Starptautiskās pakalpojuma dizaina studiju programmas izveidotāja.

Kuldīgas Mākslas namā ir eksponēti divi no šiem darbiem. Savukārt īpaši izveidotā video mākslinieks stāsta par katru.

Izstāde Kuldīgas Mākslas namā būs apskatāma līdz 26. septembrim, bet Mākslinieku rezidences galerijā līdz 22. augustam.Foto: Mārtiņš Ziders, jauns.lv