Latvijas Banka lata naudaszīmes pret eiro mainīs mūžīgi

Lai arī pagājuši jau gandrīz 10 gadi, kopš Latvijā latu vietā sākām izmantot eiro, joprojām cilvēki atrod neapmainītas lata monētas un banknotes, ko apmaina pret eiro. Šogad Latvijas Bankā veikti 1200 naudas maiņas darījumi. Jāatgādina, ka Latvija eirozonā iestājās 2014. gada 1. janvārī. Tas bija laiks, kad cilvēki latus pret eiro apmainījuši visvairāk.

Lai arī latu pret eiro maiņas darījumu un apmainītās summas skaits samazinās, šogad latu maiņas darījumos summa jau sasniedz aptuveni 430 000 eiro. Uzrunājot iedzīvotājus Valmierā, daudzi norāda, ka pārsvarā lati vairs nav saglabājušies vai ir tikai retajam, kādam, iespējams, kaut kur vēl ir kāds santīms palicis, citi nejauši atrod vēl senākas naudas vienības. Valmieras muzeja vēsturniece Ingrīda Zīriņa: “2014. gadā ar meitu gājām mainīt uz banku, nodevām bez steigas, bez rindas. Liels uzkrājums nebija, bet kādi padsmit lati laikam bija sakrājušies. Tā kā strādāju Valmieras muzejā, tad tur gan mums ir pilns latu komplekts.”

Latvijas Bankas Naudas apgrozības pārvaldes vadītāja vietnieks Ģirts Jansons stāsta, ka visbiežāk iedzīvotāji maina tieši banknotes. Samainītas pret eiro ir jau 96%, kas ir 942 miljoni latu banknošu, savukārt monētas vien 40% jeb 29 miljoni latu monētu. “Tendence pa gadiem ir samazināties latu apmaiņai pret eiro. Ja mēs skatāmies pagājušo gadu, tad tie bija aptuveni trīs tūkstoši darījumi. Tad šogad sešos mēnešos ir 1200. Visticamāk, ka 3000 darījumus gadā tas nesasniegs.” 

Vidēji katru gadu maiņas darījumi no latiem uz eiro ir aptuveni viena miljona eiro izteiksmē. Jansons: “Palikuši neapmainīti 83 miljoni latu, kas būtu 118 miljoni eiro, no kuriem 56 miljoni ir banknotes un 62,3 miljoni ir monētas. Un visvairāk nav apmainītas viena un divu santīmu monētas. Summas ziņā tā nav liela summa, 4,6 miljoni eiro izteiksmē, bet skaita ziņā tie ir 238 miljoni, kas stāv atvilktnēs vai krājkasītēs.”

Lai arī iedzīvotāji turpina veikt naudas maiņas darījumus, Latvijas Banka neprognozē, ka visas naudas vienības tiks apmainītas pret eiro. Jāpiebilst, ka Latvijas Bankā no latiem uz eiro tiek mainītas arī bojātas banknotes un monētas, ja vien tās atbilst apmaiņas nosacījumiem. Apmainīt latus pret eiro varēs mūžīgi.
Foto: Edijs Pālens/LETA