Liepājas Universitātē tapusi koka elektromašīna

Liepājas Universitāte (LiepU) jau iepriekš bija strādājusi pie koka automobiļa ar elektrisko dzinēju, taču, izskatot vairākus piedāvājumus, tika pieņemts lēmums projektu veidot kopā ar Rīgas augsto tehnoloģiju izglītības biedrību. Tā nāca talkā arī ar finansējumu, kuru vairāku iemeslu dēļ (pēc projekta vadītāja Ulda Žaimja vārdiem) šobrīd ir grūti nosaukt, taču tas lēšams vairākos tūkstošos eiro.

LiepU Dabaszinātņu un inovatīvo tehnoloģiju institūta direktors Uldis Žaimis: “Izstrādātais automobilis ir ar salīdzinoši lielu kravnesību - līdz pat tonnai. Pilnībā elektriski vadāms, vadāms arī attālināti. Var iet blakus šim auto, vadīt vajadzīgajā virzienā. Šī mašīna ir faktiski platforma, kurai var uzlikt dažādas virsbūves.’’

Koka auto būvniecība pilnībā atbilstot Liepājas Universitātes pērn izveidotās studiju programmas “Viedās tehnoloģijas’’ pamatiem, proti, transportlīdzeklis aprīkots ar šķēršļu detektoriem, vairākiem mākslīgā intelekta elementiem, kā arī tam ir attālinātā datu pārraide. Mašīnu aptuveni mēneša laikā kopā salika universitātes programmas ''Informācijas tehnoloģija'' 4. kursa students Jānis Mackus.

Jānis Mackus: “Pirmo reizi to darot, ir nedaudz sarežģītāk, jo nav skaidrība īsti, kur, kas iet, un ir jāizpēta šis jautājums. Tev atnāk detaļas un tu skaties, kur, kas iet. Otro reizi to izdarīt būtu ļoti viegli.’’ Izstrādātais auto kalpos kā prototips tālākiem projektiem, taču jau šobrīd tā veidotāji saskata plašu potenciālo automašīnas pielietojumu.

“Pielietojumi ir ļoti dažādi iespējami. Lauksaimniecībā, lai izvadātu barību fermas apstākļos, noliktavu saimniecībās kastu pārvadāšanai teritorijas vai noliktavas iekšienē. Zemnieku saimniecībā - atvest produkciju līdz novietnei,” saka Uldis Žaimis.

CSDD Komunikācijas departamenta vadītāja vietniece Ieva Bērziņa atzīst: “Ir ļoti labi, ka šādi projekti tiek izmantoti slēgtās telpās, privātām vajadzībām. Šādā lietā, izmantojot transportlīdzekli, tam nav nepieciešama reģistrācija. Ja tas piedalās ceļu satiksmē, kaut vai šķērsojot ceļu, tam ir nepieciešama reģistrācija, tam jau ir citi nosacījumi.’’ 


Foto: Liepājas Universitāte