Likumā definē elektrisko skrejriteņu lietošanu satiksmē

Tagad likumā definēta arī elektrisko skrejriteņu izmantošana ceļu satiksmē. Tas nozīmē - ir jauni nosacījumi, kas jāņem vērā, izmantojot šo pārvietošanās līdzekli.  Valsts policijas Vidzemes reģiona pārstāvis Jānis Lūks saka: “Būtiskākais jau laikam ir ar to vecuma ierobežojumu – elektrisko skrejriteni var sākt izmantot no 14 gadu vecuma, ar piebildi, ja ir velosipēda vai cita transporta līdzekļa vadīšanas tiesības.”

CSDD pārstāve Ieva Bērziņa skaidro: “Kāpēc šis dokuments ir nepieciešams? Lai cilvēks saprastu un domātu, ka pretim braucošais zina ceļu satiksmes noteikumus, prot tos ievērot un apzināt bīstamības ceļu satiksmē.”

Jāpiebilst – tiesības ir nepieciešamas tikai tiem vadītājiem, kuri nav vecāki par 18 gadiem. Arī pašreizējo ierobežojumu laikā tās ir iespējams iegūt Ceļu satiksmes direkcijā.   

Jānis Lūks: “Tā kā izmaiņas ir svaigas, ne visi, es pieļauju, būs iepazinušies. Sākumā noteikti savu darbu vērsīsim preventīvi, skaidrosim noteikumu prasības. Ar atsevišķām niansēm, bet kopumā tā piedalīšanās satiksmē tāda paša kā velosipēdiem.”

Valsts policijā ReTV Ziņām saka – ir būtiski vērst uzmanību drošības jautājumiem, īpaši pilsētās, kur pieejami uzņēmumu nomas skrejriteņi. Jānis Lūks atzīst – arī Valmierā novērojama intensīvāka to izmantošana. “Mēs jau rēķināmies un apzināmies, ka tās sekas būs un kaut kādi negadījumi vairāk.”

Ceļu satiksmes likumā noteikts, ka elektriskais skrejritenis nedrīkst pārsniegt ātrumu 25 kilometri stundā. Tikmēr Jānis Lūks atzīst, ka arī skrejriteņu apgaismojumam jāpievērš uzmanība – uzstādītā lampa jāvērš tuvāk zemei.   

Ceļu satiksmes noteikumos vēl tikai noteiks prasības, kas saistītas ar skrejriteņu tehnisko stāvokli un aprīkojumu. “Būs arī izmaiņas ceļu satiksmes noteikumos, kur būs detalizēti un sīkāk izskaidrots pa kurieni, kā braukt utt. Tos skrejriteņus varēs izmantot primāri, un pats galvenais, tikai pa velo infrastruktūru. Ja tās nav – sākas izņēmumi. Pa brauktuves malu, vienā līnijā,” skaidro Jānis Lūks.  

Tikmēr Jelgavā, kur arī pieejami skrejriteņu nomas pakalpojumi, pilsētas pašvaldība sniegusi uzņēmumam rekomendācijas un noteikusi dažas sarkanās zonas pilsētas teritorijā.

Jelgavas pilsētas pašvaldības pārstāve Kristīne Lazdiņa: “Nonācām pie secinājuma, ka tie 25 km/h tomēr dažās vietās ir diezgan liels ātrums. Tāpēc pašvaldība lūdza kompāniju “Bolt” ātrumu samazināt līdz 10 km/h. Tas ir atsevišķās vietās pilsētā – parki, tilti, ietves, kur cilvēki atpūšas un mierīgi pastaigājas, kur tas ātrums tā kā traucētu.”

Kristīne Lazdiņa skaidro, ka tie ir pašvaldības ieteikumi, kurus tehniski risina pakalpojumu sniedzējs, tamdēļ piebilst - būt atbildīgiem arī tiem, kuri vada personīgo skrejriteni. Savukārt Valmieras pilsētas pašvaldība šobrīd situāciju vēl monitorē, lai iespējams spriestu par kādiem ierobežojumiem.

 


Foto: Delfi