Manto zemeņu lauku un turpina tradīcijas

Dobele ir viena no saulainākajām pilsētām Latvijā. Jau izsenis daudzi šeit nodarbojušies ar zemeņu audzēšanu. Aigars un Egija Zubini zemenes audzē vairāk nekā divu hektāru platībā. Pieredzējušie zemeņu audzētāji šo sauc par pārsteigumu gadu, jo, neraugoties uz visām ķibelēm, kad šķitis, ka no ogām nebūs ne vēsts, zemeņu laiks atklātā laukā bez agroplēvēm sācies ap 10. jūniju. Viņi stāsta: “Šogad mums bija otrs gads, kad sāka ražot tik agri. Ātrākais bijis 6. jūnijs. Visu jau nosaka laika apstākļi. Ja maijs ir silts, odziņas būs ātrāk. Šogad vispār ir interesantais gads. Auks, auksts, auksts, tad siltums uznāca, tad atkal auksts, un tad pēdējais siltuma vilnis. Tad jau bija viss.”

Zemeņu lauku Egija mantojusi no vecākiem, nolēmuši, ka tradīcijas jāturpina. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc šeit redzamas arī tādas šķirnes kā 'Zefīrs', 'Polka'. Netiekot izmantoti arī saldētie stādi, bet laistīšanas sistēma gan ierīkota, jo bez mēslošanas un ūdens garšīgāko Latvijas ogu izaudzēt nevarot, īpaši šogad.

Zemenes šogad gan ir ļoti saldas, un to apliecina arī ģimenes četrkājainais mīlulis, kas ik pa brīdim pieprasa savu tiesu. Kā stāsta Egija, lai arī ļoti sauss, bet kopumā maijs un arī jūnijs šogad esot sārtvaidzēm labvēlīgs. “Tām vajag saulīti un vēsas naktis. Mitrumu arī vajag, bet nevajag pārmērīgi.

Aigars un Egija strādā algotu darbu, bet zemeņu lauks esot viņu vaļasprieks, kas gan prasa daudz laika un arī līdzekļu, bet labā ražas gadā papildinot arī ģimenes budžetu. Lai nebūtu jādomā par darba spēku, zemeņu gribētāji tiek aicināti ogas paši salasīt, interesentu netrūkstot. 

Katrai zemei gan esot savas piemērotākās šķirnes. Aigara un Egijas dārzā pašreiz augot septiņu škirņu zemenes, piemērotākās zemgales mālainajai augsnei atklātas eksperimentējot. Arī karstums uz dažādām šķirnēm atstājot dažādu iespaidu, bet uz zemeņu izskatu iespaidu atstājot kaitēkļi, ar kuriem šeit īpaša cīņa gan nenotiekot. “Neko nepūšam virsū pret kaitēkļiem. Protams, ka ir līdz ar to tā oga izaug nevis tāda smuka, bet tāda.. iespaido izskatu. Tā kā mēs paši ēdam tās ogas un mums bērni ēd, tad labāk, lai ir arī šādas.” Kaitēkļu gan šogad neesot daudz, bet, ja laistīšanas sistēmai nepalīdzēs lietus, zemeņu sezona būšot īsa. Agrās šķirnes tādā gadījumā beigšoties jau pēc Jāņiem.