Metalurga krāsni pārdod Turcijas uzņēmumam; Liepāja vēl vēlas izmantot pirmpirkuma tiesības

Ceturtdien Ministru kabineta (MK) ārkārtas sēdes slēgtajā daļā skatīja jautājumu par bijušā uzņēmuma “Liepājas Metalurgs” tēraudkausēšanas krāsns un tai piegulošā zemesgabala nākotni. Tā ir aptuveni trešdaļa no 120 hektāru lielas teritorijas, kas lielākoties jau pieder Liepājas pašvaldībai un Speciālajai ekonomiskajai zonai.

Plānojot tur jauna ielu tīkla izveidi un dabai draudzīgu investoru piesaisti, Liepāja lūdza valdībai bez atlīdzības nodot pārvaldībā arī kopš 2013. gada neizmantoto krāsns teritoriju, taču valsts interesēs to apsaimniekojošais SIA “FeLM” paziņoja, ka atrasts potenciāls pircējs. Turcijas uzņēmums “Aslanji Metalurji”, kas ietilpst kompānijā “Epas Grup”, par krāsns kompleksu un zemi esot gatavs maksāt 3 miljonus eiro, ieguldīt 200 miljonus attīstībā un atjaunot ražošanu.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs saka: “Noslēgusies izsole. Šis darījums ir finiša taisnē, un par to šodien informējām MK. MK pieņēma šo ziņojumu. Tālāk pēc informācijas, kas varētu būt specifiska, rosinu griezties pie “FeLM”, jo es baidos izstāstīt varbūt ko tādu, ko es nedrīkstu stāstīt, lai nerastos problēmas.”

Šorīt “FeLM” pārstāvis neizpauda, ka jau šodien paredzēts noslēgt pirkuma līgumu. “Tad, kad darījums būs noslēgts, tad arī sniegsim kaut kādu komentāru,” pauž SIA “FeLM” valdes loceklis Jānis Rībens.

Uzzināt ko vairāk par potenciālo krāsns pircēju, šodien sarunā ar Satiksmes ministru Tāli Linkaiti nesekmīgi mēģināja arī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) vadība.

LSEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks: “Mūsu rīcībā nav neviena biznesa plāna vai investīciju plāna. Uz šodienu - praktiski nekā. Ja valdības rīcībā ir kas vairāk, tad, lūdzu, neturiet to slepenībā, parādiet mums, ko šis uzņēmums īsti piedāvā privatizācijas aģentūrai.”

”FeLM” stāstīja, kā viņi izvēlējās šo pretendentu, šo Turcijas uzņēmumu – netika vērtēts biznesa plāns. Tā, manuprāt, nedrīkst. Atzina, ka nav nekādu garantiju ne darbavietu skaitam, ne miljonu ieguldījumiem,” uzsver Jānis Vilnītis, Liepājas domes priekšsēdētājs.

MK sēdes slēgtajā daļā Liepājas mērs arī uzzinājis, ka minētā Turcijas kompānija jau 2018. gadā Latvijā reģistrējusi uzņēmumu “Liepaja Steel”, kura juridiskā adrese norādīta Dzilnuciemā, Babītes novadā, un pirms nosaukuma maiņas “Lursoft” datu bāzē tas figurē kā SIA “Buljona meistars”. Liepājas vadībai nepatīk arī Turcijas investoru iedotie attēli ar viņu metalurģijas rūpnīcu Gruzijā – proti, ir bažas par radīto izmešu apjomu.

Vēlā pēcpusdienā parādījās informācija, ka darījums jau noticis, proti, investors nopircis krāsni. Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks telefonsarunā informēja, ka tas vienalga neizslēdzot Liepājas tiesības pieteikt pirmpirkumu. Attiecīgas sarunas jau esot ievadītas ar Ekonomikas ministriju.

 


Foto: Egons Ansbergs