Neredzīgo pastaiga. Sociāls eksperiments jauniešiem

Jauniešiem bija iespēja doties ekskursijā pa Cēsīm aizsietām acīm un labākā drauga pavadībā. Gājienu ar spilgtu stāstījumu papildināja neredzīgā ērģelniece Beāte Bringule. Šāda eksperimenta mērķis - aktualizēt jautājumu par līdzatbildīgas un iekļaujošas sabiedrības veidošanos.

Pamēģiniet aizsiet acis un šādi pastaigāt pa kādu sev labi zināmu pilsētas ielu. Kopš dzimšanas neredzīgajai cēsniecei Beātei Bringulei tā ir ikdiena. “Man vispār ļoti patīk pa Cēsīm staigāt. Šī ir tāda taka, ko es izvēlējos, lai dažādi reljefie segumi, lai dažādas smaržas, dažādas skaņas, sajūtas, lai ir interesanta, atraktīva pastaiga.”

Beāte ar savu suni pavadoni Daru drošiem soļiem dodas pa Rīgas ielu, garām vasaras terasēm un cietiem šķēršļiem, stāstot par savām ikdienas gaitām. Tikmēr jaunieši, pieķērušies pavadoņiem, uz priekšu virzās nedroši.

Ekskursijas dalībniekiem Beāte sagatavojusi arī dažādus uzdevumus, piemēram, aizsietām acīm izlasīt veikala darba laiku, kā arī pēc smaržas un garšas noteikt dažādus pārtikas produktus. Jaunieši ReTV atzīst, ka šis sociālais eksperiments ir nebijusi pieredze.

Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Patrīcija Paula Dambīte: “Kā man uzlika apsēju, es patiešām dzirdēju visas skaņas, kas notika apkārt. Viena no piektajām maņām - redze - vairs nebija galvenā. Dzirde bija visapkārt.”

“Sākumā visu laiku likās, ka priekšā ir siena. Mans pavadonis teica - beidz likt to roku, tev nekas nav priekšā, ejam, viss ir labi. Ar laiku pieradu, un sākām iet ātrāk. Mēs jokojāmies, teicām, ka varētu pat skriet,” saka Kristers Jurciņš, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma audzēknis.

Beāte Bringule ReTV atzīst, ka pastaigās ar savu pirmo suni pavadoni Zani ir ļoti labi iepazinusi Cēsu ielas. Lai dotos uz kādu svešu pilsētu, arī viņai ir nepieciešams asistents, kurus atrast neesot nemaz tik viegli. “Man ir gadījies, ka noalgoju asistentu, bet diemžēl asistents mani apzaga. Tāda nejauka lieta bija pirms vairākiem gadiem. Līdz ar to mēs, neredzīgie, asistentus meklējam - vai nu tie ir tēti, mammas, māsas, brāļi, draugi.”

Kopumā Latvijā ir vairāk nekā 12 tūkstoši cilvēku, kuri pilnībā vai daļēji zaudējuši redzi. Labklājības ministrijas pārstāve Edīte Olupe uzsver, mūsdienās ir pieejamas dažādas atbalsta programmas, būtiski, lai šie cilvēki paši ir tām atvērti. “Tiek organizētas mācības. Sociālās integrācijas valsts aģentūra ir viena no šādām institūcijām. Paralēli tam cenšamies arī izglītot sabiedrību, atgādināt darba devējiem, ka te ir lielisks, motivēts un neizmantots darba resurss.”

Pastaigas laikā Beāte Bringule jauniešiem sniedza iespēju novērtēt vienu no saviem talantiem - ērģeļspēli Cēsu Svētā Jāņa baznīcā. Neredzīgā meitene arī spēlē kokli, darina rotas un ar savu optimismu iedvesmo citus.


#SIF_NVZ2022

Foto: Labklājības ministrija