No amata atbrīvo Talsu novada domes priekšsēdētāju, atkāpjas arī vietnieki

Šodien turpinājās pagājušās nedēļas beigās pārtrauktā Talsu novada domes sēde. Tā šoreiz noritēja bez diskusijām. Jau dažu minūšu laikā ar balsu vairākumu amatu zaudēja Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Tam gan sekoja negaidīts paziņojums, ka no amata atkāpjas arī abi vietnieki, kas nozīmē, ka budžeta plānošanas laikā Talsu novads bez vadības palicis vispār.

Pagājušās nedēļas domes sēdi pārtrauca mēres vietnieka Alda Pinkena priekšlikums izteikt nevis domes priekšsēdētājai neuzticību, bet – uzticību. Līdz šodienai juristiem bija jātiek skaidrībā, vai sēdes gaitā drīkst tik būtiski mainīt lemjošās daļas saturu. Izrādās – var. Taču deputātu vairākuma atbalstu šis priekšlikums neguva. 

Jautāts, vai tas bija mēģinājums pavilkt garāk laiku, Pinkens atbild: “Kāda jēga pavilkt garumā laiku?! Tādā veidā es demonstrēju savu attieksmi pret šo iesniegto domes lēmumprojektu par atbrīvošanu no amata, formulējot to pretējā veidā. Es izsaku uzticību domes priekšsēdētājai. Es aicināju kolēģus darīt to pašu.”

Arī tam neviens nepaklausīja, un šodienas sēdē, kurā Eva Kārkliņa pati nepiedalījās, amatu viņa zaudēja. Tūlīt pēc balsojuma par atkāpšanos no amata paziņoja abi vietnieki. Līdz šim koalīcijā bija trīs partijas, bet nu tā izjukusi, Latvijas Zaļajai partijai pievienojoties balsojumā pret savu bijušo partijas biedri. Pinkens: “Un tas mūsu ieskatā rāda, ka mēs kopīgi vairs nevaram pieņemt nevienu būtisku lēmumu, ja mūsu viedokļi nesakrīt pat tādā jautājumā – kurš vada Talsu novada pašvaldību.”

Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Lauris Pīlēģis: “Šeit izskanēja visādi pārmetumi. Tātad pieņemu, ka šiem pieprasījuma iesniedzējiem ir plāns, kā to visu realizēt, tāpēc mēs dodam šo iespēju.”

Talsu novada domes deputāts Ainis Stūrmanis: “Iespējams, ka tā ir emocionāla rīcība. Iespējams, ka tā ir taktiska rīcība. Bet jebkurā gadījumā, domāju, ka viņi daļēji ņem no sevis atbildību nost. Es pat teiktu, ka tas mazliet bezatbildīgi. Varēja tomēr tikt līdz nākamam domes sastāvam un tad lemt tālāk par savu rīcību. Jā, tas ir sarežģīti. Respektīvi, šobrīd Talsu novads atkal ir īpaši slavens, jo, man liekas, ka nekad tāda situācija vispār nekad nav bijusi. Mēs esam uz nulles. Mums nav ne vadības, ne vietnieku. Sākam visu no sākuma.”

Situāciju vēl sarežģītāku padara tas, ka dažu nedēļu laikā jāpieņem budžets, taču tas joprojām ar mīnusu.

Stūrmanis: “Laika ir pavisam maz. Jāiet kopā un jārunā. Šeit nevar būt nekāda aizvainojuma, vienkārši jāstrādā.

- Jums jau ir variantu, kas varētu būt jaunais mērs? 

Nē.”

Šobrīd gan abu vietnieku pilnvaras ir spēkā līdz nākamās domes sēdes uzsākšanai. Pinkens: “Vai mēs esam amatā ar domes priekšsēdētāju, vai bez domes priekšsēdētāja, mums ir plāni un uzdevumi, kuri ir jāizdara. Un šajā periodā ir tiešām daudz lēmumu jāpieņem, tajā skaitā ne pārāk ērti un populāri, kas saistīts ar to, ka mums budžetā izdevumi ir jāsamazina, un tas tiešām saistīts ar lietām, kuras nav patīkamas, bet viņas ir vienkārši jādara. Mēs to zinām, darbs būs līdz pēdējam brīdim, cik vien būs mūsu pilnvaras.”

Eva Kārkliņa Talsu novadu vadīja mazliet vairāk nekā gadu.