Premjere Siliņa uzdevusi pārbaudīt visas uz Krieviju vestās kravas

Premjerministre Evika Siliņa uzdevusi noskaidrot pilnīgi visas uz Krieviju caur Latvijas teritoriju vestās preces un izejvielas, lai atklātu, vai mūsu valsts netiek izmantota vēl kādu agresorvalsts militārAjām vajadzībām nepieciešamo komponentu transportēšanai. Šādu uzdevumu atbildīgajām ministrijām un iestādēm premjere uzdevusi jau 8. martā. Sabiedrībā lielu neizpratni raisījusi mangāna rūdas un alumīnija oksīdu tranzīts caur Latvijas ostām pa dzelzceļu uz Krieviju. Tur to izmanto ieroču ražošanā, ar ko pēc tam nogalina ukraiņus.

Pagājušajā nedēļā Latvijā norisinājās pirmās divas iedzīvotāju protesta akcijas pret mangāna rūdas tranzītu caur Latviju uz agresorvalsti Krieviju. Zibakcijā pie Rīgas ostas termināla, kur mangāna rūdu pārkrauj, pulcējās aptuveni simts dalībnieku. Vai mangāna rūda ir vienīga izejviela vai prece, ko ved caur Latviju, lai izmantotu Krievijas militārajā rūpniecībā, ReTV šodien vaicāja premjerei Evikai Siliņai. Siliņa: “Es esmu jau 8.martā lūgusi gan Satiksmes ministriju, gan Finanšu ministriju, gan Ekonomikas ministriju man sniegt informāciju vispār par kravām, kas šobrīd kursē un piegādā preces Krievijai un Baltkrievijai.”

Ziņojumu premjerministre pagaidām nav saņēmusi, ne visas tranzīta kravas deklarē Latvijā, jo Eiropas Savienības ietvaros nav tāds pienākums. To var deklarēt jebkurā Eiropas Savienības valstī. “Tā informācija ir, ko mēs varam iegūt tieši par dažādām kravām, jāsaprot arī, zem kādiem kodiem vispār kursē. Esmu šo informāciju lūgusi, drīzākajā laikā informācija tiks iesniegta, skatīsimies.”

Latvija pagaidām nav pieņēmusi nacionālu aizliegumu transportēt mangāna rūdu caur Latviju, skaidrojot, ka efektīvāks veids būs visas Eiropas Savienības kopējas sankcijas šajā jautājumā. Tomēr kopējas Eiropas Savienības sankciju ieviešana pret Krieviju mangānas rūdas tranzīta jautājumā prasa laiku. No katra dzelzceļa sastāva ar rūdu, ko aizved uz Krieviju, ražo jaunus ieročus, ar ko nogalina ukraiņus. ReTV jautāja premjerei, kas būtu pēdējais pieliens, lai pārtrauktu jebkādu kravu tranzītu uz Krieviju, vai tas būtu tiešs militārs Krievijas uzbrukums? “Likumsakarīgi un dabīgi būtu, ka nākamā diskusija ir par to, kādā veidā Eiropa redz nākotni tirdzniecībā ar Krieviju un Baltkrieviju. Jo agrāk vai vēlāk ir skaidrs, ka tas “dzelzs priekškars” tiek novilkts. Šādu diskusiju es labprāt veicinātu, arī ceturtdien, piektdien, aptaujājot kolēģus neformāli, ko viņi par to domā. Sagatavosim arī tāda veida jautājumu uzlikšanai uz galda. Bet man ir arī kaut kāda ierobežota iespēja vienai Latvijai kaut ko darīt, jo mēs esam vienotā Eiropas telpā.”

Šīs nedēļas otrajā pusē ceturtdien un piektdien Evika Siliņa pārstāvēs Latviju Eiropadomē, kur ir noskaņota stingri uzstāt uz mangāna rūdas aizliegumu Eiropas Savienības līmenī.