Prezidents rosina likumu par mākslīgo intelektu vēlēšanās

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs izskatīšanai Saeimai ir nosūtījis likumprojektu, kas noteiktu priekšvēlēšanu aģitācijas autoriem par obligātu pienākumu informēt vēlētājus par mākslīgā intelekta izmantošanu. Šo jautājumu Edgars Rinkēvičs šodien tikšanās laikā pārrunāja arī ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu, kura pauda atbalstu šādai iniciatīvai. 

Valsts prezidents norādīja, ka grozījumus Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā, vēršot uzmanību tieši mākslīgā intelekta radītajiem riskiem, ir rosinājis pēc konsultācijām ar KNAB, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru un citiem tiesību ekspertiem. Rinkēvičs: “Tas ir saistīts ar mākslīgā intelekta sistēmu lietošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, regulējot gan to, ka ir nepieciešams norādīt, ka tādas sistēmas ir izmantotas, gan arī dodot tiesības KNAB uzraudzīt, nepieciešamības gadījumā apturēt attiecīgās reklāmas izmantošanu, ja ir pārkāpts likums, un arī pieskaitīt šo te mākslīgā intelekta izmantošanas naudu vēlēšanu aģitācijā.”

Siliņa: “Mums ļoti ir jādomā par to, lai arī mūsu regulējums iet līdzi tehnoloģijām. Īpaši bīstami pirms vēlēšanām ir mākslīgā intelekta radītas instalācijas, tas varētu bieži mulsināt cilvēkus, sabiedrību, vēlētājus kopumā. Tāpēc atbalstu šādas iniciatīvas iesniegšanu, tāpēc visā visumā mums regulējums noteikti ir vajadzīgs.”

Rinkēvičs: “Mūsdienās, ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, šis ir viens no jautājumiem, kuram ir jābūt gatavam, balstoties gan uz Slovākijas pieredzi, balstoties uz citu valstu pieredzi, kaut vai arī uz personīgo pieredzi, jo es esmu vismaz divas reizes piedzīvojis situācijas, kur es it kā esmu “Facebook” aicinājis kaut kur investēt. Tas patiesībā ir nopietnāk, nekā mums liekas.”

Rinkēvičs uzsver, lai gan Saeimā par šo regulējumu vēl būs diskusijas, tam ir jāstājas spēkā, kā arī jāatiecas uz laiku pirms nākamajām pašvaldību vēlēšanām 2025. gada vasarā. Foto: Ieva Leiniša/LETA