Ronalds Melkers: tiklīdz pārejam uz “tu”, esam vienā telpā

Raidījumā “Personības kods” viesojas teologs, katoliskās baznīcas priesteris Ronalds Melkers. Sarunā ar Ingu Gorbunovu par ceļa izvēli, vērtībām, iedvesmu un izaicinājumiem.


Uzruna, barjera un spriedze

Pirms raidījuma filmēšanas vadītāja Inga gatavojas Ronaldu uzrunāt uz “jūs”. Viņš domā citādi – uzskata to par barjeru. “Man šķiet, ka dzīve ir tik īsa. Ja mēs saglabājam jebkuru barjeru, pie pirmās iespējas nepārvaram, pazaudējam ļoti daudz laika no tā labā, kas varētu rasties, ja tās nebūtu. “Jūs” tomēr ir pieklājības frāze. Tā izsaka respektu, bet rada barjeru.”

Kā saka Ronalds, viņš iespēju teikt, uzrunāt kādu ar “jūs” izbauda ļoti retos gadījumos. “Tiklīdz pārejam uz “tu”, mēs esam “vienā katlā”, vienā telpā, skatāmies vienā virzienā. Tiklīdz neskatāmies paralēli, parādās nevajadzīga spriedze.”


Konditors, priesteris un Vidzeme

Ronalds stāsta, ka vidusskolas laikā “eksperimentējis” arī ar konditoreju, pat saņēmis “sarkano” diplomu. “Tomēr jau tajā laikā zināju, kas ir mans aicinājums. Nebija domu par karjeru pārtikas rūpniecībā. 18 gadu vecumā iestājos Garīgajā seminārā. Vēlāk Francijā rakstīju maģistra darbu.”

Ronalds uzsver, ka Vidzemē ir pavadījis strādājot gandrīz pusi savas dzīves. Dzīvojis Siguldā, Madonā, tad Rīgā. Pašlaik Ronalds jau astoto astoto gadu dzīvo Cēsīs. 


Neviens nav pašpietiekams

Raidījuma vadītāja spriež, ka tas, kā nodzīvo savu dzīvi, ir atkarīgs, vai atrodi sevī to, kas tev ir dots, vai arī lauzies “slēgtās durvīs”. “Vajag saprast atšķirību starp individuālismu – vai es sasniegšu, vai es realizēšos. Vērtības, kas tiek dotas, ir katram atšķirīgas. Tās vislabāk var saprast, vien saliekot divus vai trīs cilvēkus kopā. Ģimenē, sabiedrībā, vēl kaut kur… Mēs neviens neesam pašpietiekams. Ja esam sociālas būtnes, varam realizēties tikai iespējojot citus cilvēkus. Nevis patērējot un domājot par sevi, bet daloties savā dzīvē, pieredzē,” uzskata Ronalds.

Ronalds stāsta, ka Svētais Pāvils baznīcu nosauca par miesu un ķermeni. “Es domāju, ka sabiedrībā ir ļoti līdzīgi. Esam veselums. Caur vienu var ienākt infekcija, caur otru – zāles.”

*

Pašlaik Ronalds kalpo Cēsu, Taurenes un Raunas draudzēs. Viņš uzskata, ka dzīvē galvenais ir, lai galvenais būtu galvenais.

Vairāk par Ronaldu Melkeru uzzini raidījumā “Personības kods”!


Foto: Ronalda privātais arhīvs