Sabiedriskā transporta pasažierus aicina izmantot atstarotājus

Šobrīd, kad strauji jau paliek tumšs, gājējiem un velobraucējiem ir jāparūpējas par to, lai būtu redzami autovadītājiem, lietojot dažādus atstarojošus elementus. Tomēr, lai arī par to tiek runāts daudz un atgādināts, daļa tos neizmanto vai arī uzskata, ka auto gaismās taču ir redzami. Tomēr ne vienmēr cilvēks uz ielas vai ceļmalā tumšās drēbēs uzreiz ir pamanāms, bieži vien pēdējā brīdī un tieši tāpat ir ar sabiedriskā transporta pasažieriem, kuri neapgaismotos ceļu posmos var palikt stāvam autobusa pieturā, jo autobusa vadītājam vienkārši nebija redzams.

Situācijas, kad diennakts tumšajā laikā pasažieri nav pamanāmi autobusa pieturās, gadās ik pa laikam. Nereti gan pašiem pasažieriem ir uzskats, ka autobusa vadītājam ir pienākums apstāties pilnīgi visās pieturās. Tas gan tā nav. “VTU Valmiera” autobusa vadītājs Edgars Zaķis: “Ja tu vēlies braukt, tad tev ir jābūt redzamam. Es apstājos tikai tajās pieturās, kur ir pasažieri. Kā es nosaku, vai pieturā ir pasažieris? Es viņu ieraugu. Ja es viņu neieraugu, pieturā nav pasažieru. Pieturā, kurā nav pasažieru, mums nevienam nav jāapstājas.”

Lai cilvēks autobusa pieturā būtu vieglāk pamanāms, pietiek vien ar nelielu atstarojošu elementu vai kaut vai mobilo telefonu.  Zaķis: “Katram ir mobilais telefons. Ieslēdz kaut vai tik daudz, ka tajā ekrāniņā ir tā gaisma, kas ir ekrāniņā, pakustini pret autobusu, kas tuvojās. Viss būs kārtībā. Ir bijušas reizes, kad es viņu ieraugu tikai burtiski pa sānu durvīm, tieši sev blakus. Tad man ir jāizvērtē šī situācija – vai mana bremzēšana ir droša mašīnu dēļ, kas ir aiz manis un kas nāk pretī. Tam, kurš ir aiz manis, vienkārši nav, kur palikt. Otrs – autobusā esošo pasžieru komforts. Ja es ekstrēmi bremzēju, tad viņi attopaszem priekšējiem beņķiem.”

Autobusa vadītājs arī piebilst, pasažieriem, kuri izvēlas uzvilkt atstarojošo vesti, gan nevajadzētu pieturā stāvēt pilnīgi nekustīgi. Uz ceļiem ir arī dažādas zīmes, atstarojošie stabiņi un daudz kas cits, tapēc, ja tuvojas gaidītais autobuss, labāk ir vismaz pamāt ar roku šoferim, un redzot kustību, viņš sapratīs, ka pieturā kāds gaida un vēlas, lai viņš apstājas.