Sāk darboties Latvijā pirmais bibliotēkas pakomāts

Skapis ar četrpadsmit durtiņām, kas uzstādīts Bauskā, atgādina nu jau ierastos pakomātus, un pēc būtības tas tāds arī ir - vien saņemt varēs tikai Bauskas centrālajā bibliotēkā pa telefonu vai internetā pasūtītās grāmatas.

“Mūsu darbinieks atbrauc uz šejieni, kādā no četrpadsmit nodalījumiem ievieto grāmatiņu. Automātiski cilvēks saņem kodu, ka grāmata ir ievietota kādā no nodalījumiem. Atnākot šeit, ievada kodu. Līdzīgi kā citos pakomātos, atveras nodalījums un var izņemt grāmatu,” saka BCB datortīklu administrators Jānis Balodis.

Pirms apmēram pieciem gadiem Bauskā jau uzstādīta grāmatu atgriešanas kaste. Tai pievienojot arī pakomātu, grāmatas ir iespējams lasīt, bibliotēku vispār neapmeklējot. Tādējādi lasāmviela kļūst pieejama arī tad, ja epidemioloģiskā situācija neatļauj bibliotēkai darboties. Tas gan neesot vienīgais ieguvums.

“Mūsu mērķis bija trīs lietas sakārtot ar šo. Tātad cilvēkiem, kurus ierobežo bibliotēkas darba laiks, kas varbūt strādā vēlākās vakara stundās, mājās atgriežas pēc bibliotēkas slēgšanas. Šie cilvēki varēs saņemt pakalpojumu. Kā arī, zinot to, ka bibliotēka atrodas ļoti nepiemērotās telpās, kas ir trešais stāvs, arī šiem cilvēkiem, kuriem ir grūtības uzkāpt, kā arī šodienas epidemioloģiskie apstākļi,” pauž Māra Kuļikauska, Bauskas centrālās bibliotēkas direktore.

Bauska pašlaik esot vienīgā vieta Latvijā, kur uzstādīts bibliotēkas pakomāts. Ideja aizgūta no Lietuvas, kur šāda grāmatu izsniegšana jau darbojoties - pakomāts tiekot uzpildīts pat līdz desmit reizēm dienā. Jāpiebilst, bibliotēkas pakomāta iegāde un uzstādīšana izmaksājusi 3000 eiro. Saņemt grāmatas jaunajā iekārtā baušķenieki varēšot jau pēc Lieldienām.


Foto: unsplash.com