Skrējiens ne tikai spēkam, bet arī prātam

Jau vairākus gadus Eiropas Sporta nedēļā virkne Latvijas pilsētu vienojas Orientēšanās naktī jeb aizraujošās trīs stundu sacensības rogainingā ar kājām. Pilsētu skaits kļūst arvien lielāks – šogad tās ir jau 20 –, un kopā Orientēšanās nakts pulcējusi gandrīz 4700 dalībnieku. Šis pasākums ir ļoti iecienīts Talsos, kas ar dalībnieku skaitu krietni pārspēj citas līdzīgas pilsētas.

Kad tumsa nolaidusies pār deviņiem pakalniem, 89 komandas sāk gatavoties Orientēšanās nakts startam. Punktu vērtība un attālumi dažādi, tāpēc katrs izstrādā savu stratēģiju. 

Pieredzējušie dalībnieki uzreiz ķeras pie tālākajiem kontrolpunktiem, kas dod lielāku punktu skaitu, un tikai pēc tam atgriezīsies centrā, kuru daļa dalībnieku iepazīst jau sacensību sākumā. Tāpēc punktus katra komanda salasa pēc savām spējām. “Ar mazām kājiņām, protams, nevar tikt lielajām kājām līdzi. Jaunākais dalībnieks ir vienu gadu vecs, ir pirmsskolas bērni, tie jau nevar tik daudz noskriet, viņi finišē ātrāk un ar mazāk punktiem,” saka Aigars Vārna, atbildīgais par pasākumu.

Taču tieši ģimeņu grupa Talsos pulcējusi vislielāko dalībnieku skaitu. Katrā kontrolpunktā jāatrod QR kods, kas vietām ir izaicinājums. Orientēšaanās nakts Talsos notiek jau vairākus gadus, tāpēc izdomāt jaunas un interesantas vietas organizatoriem kļūst jau sarežģīti. Vārna: “Gribas jau arī kādas foršas vietiņas, lai kaut ko tie, kas nav īsti talsinieki, atbrauc apskatās, piemēram, mūsu cepuru objektu vai vēl kaut ko. Gada griezumā jau braucu pa pilsētu un ik pa laikam iedomājos – o, šī ir laba vieta, jāpiefiksē! Man liekas, ka te arī tiem, kas zina Talsus kā kabatu, šodien bija pārsteigums, piemēram, tas Berlingo – nodegusī mašīna. Es vienkārši mēģinu tā, lai ir kaut kas, par ko palauzīt galvu. Jo daudzi varbūt nezina, ko nozīmē tāds vārds, jau startā viņiem likās, kas tas tāds būs? Kad ierauga, ka mašīnas marka, tad skaidrs.”

Kontrolpunktu medījumos devās arī jaunsargi. Viņi atzīst, ka, piedaloties visiem kopā, bijusi pavisam cita motivācija un viens otru atbalstījuši. Dažas komandas finišēja ātrāk, bet lielākā daļa Talsu Valsts ģimnāzijā atgriezās, kad pulkstenis strauji tuvojās vienpadsmitiem.

Izrādās, ka Talsu novadā ir arī supermeni, jo divām komandām izdevās noskriet vairāk nekā 30 kilometrus un visos kontrolpunktos savākt maksimālo punktu skaitu. Taču tālu no viņiem neatpalika arī citi dalībnieki. Pavisam Talsos startēja gandrīz 300 interesentu.Foto: Edgars Lācis