Skumjš skats un cerība vienuviet. Nogales pils pārmaiņu priekšā

Talsu novada Nogale dižojas ar savu pili. Lai gan vārds “dižoties” pēdējos gados nav trāpīgākais, jo to pārņēmušas skumjas par postā aizgājušo pērli. Šobrīd Nogales pilij jauns īpašnieks un cerība, ka tā varētu būt pārmaiņu priekšā. Februāra sākumā turp plenērā devās Talsu fotokluba dalībnieki, kas ļāva ieskatīties, kā ēkā izskatās šobrīd.

Sestdienas priekšpusdienā fotogrāfi Nogalē ierodas viens pēc otra, un Dainis Kārkluvalks paņēmis līdzi kopijas no agrākiem laikraksta “Talsu Vēstis” numuriem. 

Nogales muižas pils ēka uzcelta 1880.gadā un baronam Firksam kalpojusi par medību namu. Reiz pili dēvēja par mazo Kurzemes Rundāli. “Darba šeit ir daudz, bet postā nav paspējis aiziet. Varbūt no ārpuses pirmajā mirklī liekas, ka ir traģiskāk,” saka Uldis Jaunzems-Pētersons, Talsu novada muzeja direktors.

Šobrīd ēkai ir jauns īpašnieks, kura vārds gan netiek publiski atklāts, bet viņš uzmeklējis Talsu novada muzeja direktoru, kas palīdzēs pārmaiņu procesā. Šī būs daļēji privāta, daļēji publiski pieejama telpa, tostarp ar kultūrtelpas funkciju. Jaunzems-Pētersons: “Šis gads noteikti paies izpētes, projektēšanas un restaurācijas plāna sastādīšanas zīmē. Ir jāiztīra visi stūri no laikmeta uzslāņojuma. Tad jau skatīsies tālāk, ar ko, kur un kā sākt.”

Vēsturiskas vietas dokumentēšana ir interesanta. Ja ne šodien, tad pēc 100 gadiem, un tas ļauj saglabāt tieši šo mirkli pirms sākas pārmaiņu process. “Tādi interesanti klusās dabas momenti, kur putekļsūcējs ar ķieģeli apvienots, bet vissirreālākais skaits bija pagrabā, kur tā ēdamistaba atgādināja Dikensa filmu “Lielās cerības”, kur 20-30 gadus nekas nav aiztikts, un tā tur stāv,” saka Dainis Kārkluvalks, plenēra dalībnieks.

Pagrabstāvā arī redzams, ka pazudušajiem racējiem baseinu pabeigt izdevies. Daudzviet Nogales pils telpās sirreāls skats – no vienas puses šķiet, ka vēl pavisam te kāds mitinājies, skatījies televizoru, spēlējis pokeru, ēdis, smēķējis, gulējis… Telpas ar pavisam citām acīm apskata Anda Neimane, kura šeit aizvadījusi savus pirmos 26 dzīves gadus. “Skolas laikā te gan diezgan saudzīgi pret šo visu izturējās, neļāva bumbu spēlēt – saprata, ka tas ir vērtīgi. No vienas puses ir skumji, no otras puses – man prieks, ka beidzot ir atradies cilvēks un ka būšot talka, varēšot nākt palīgā. Un ka atkal viss būs,” saka Anda Neimane, plenēra dalībniece.

Pirmā talka paredzēta simboliskā datumā – 4. maijā. Lai arī solījumi Nogales pili sakārtot bijuši jau iepriekš, tie izplēnējuši, plenēra dalībniekiem ir sajūta, ka šoreiz tiem jāpiepildās.