Štromberga olimpiskā zelta treniņu trasi nolīdzinās līdz ar zemi

Jau rīt sāksies vasaras Olimpiskās spēles Tokijā, kur Latviju pārstāvēs divi BMX braucēji – Vineta Pētersone un Helvijs Babris. Kamēr sportisti piedalīsies sacensībās, divkārtējā olimpiskā čempiona Māra Štromberga treniņu trase Rubenē drīz tiks nolīdzināta līdz ar zemi. Pēc noslēdzošajām Olimpiskajām spēlēm Riodežaneiro trase vairs nav izmantota. “Tajā laikā zinājām, ka nebūs mūžīgi, bet ieliktais darbs un entuziasms attaisnojās,” stāsta Māris Štrombergs, divkārtējais BMX Olimpiskais čempions.

Pagājuši pieci gadi, kopš Štrombergs pēdējo reizi brauca pa Rubenes BMX trasi – tas bija tieši pirms Olimpiskajām spēlēm Riodežaneiro. Četrgades lielajā sporta notikumā Rio Štrombergs ar otru Latvijas BMX braucēju Edžu Treimani izstājās ceturtdaļfinālā. Ilgāko treniņu procesu Rubenē bijušais sportists pavadīja tieši pirms zelta starta Londonā.

Pirms 12 gadiem pēc Štromberga izcīnītas medaļas Pekinas Olimpiskajās spēlēs Ivo Lakučam radās iecere izveidot treniņu trasi Rubenē, kas viņam un BMX entuziastiem bija kā pieaugušo spēļvieta. “Būvēta tikai treniņiem, ka te daudz brauks tehniskās fiziskās īpašības pilnveidotas, sarežģīta trase, dažas lietas, kas pasaulē nebija, kad atbrauca kolumbieši izpleta acis un netika pusei pāri – uzrīkojām čempionātu gan junioriem, gan elitei,” saka Ivo Lakučs, Māra Štromberga treneris, Rubenes trases vadītājs.

Šī bija atbilstoša lokācija BMX trasei, jo to varēja veidot no esošās grunts. Kopā trases būvniecībā, tās pārveidošanā ieguldīti vairāk nekā 80 tūkstoši eiro, kas ir pielīdzināms abām Olimpiskā zelta prēmijām. Tāpat tika piesaistīts Eiropas Savienības līdzfinansējums 20 tūkstoši lati bērnu trases izbūvei, kur notika treniņi un arī sacensības. “Šis uzbūvēts bez pašvaldības, personīgu līdzekļu ieguldījums. Līdzekļi radās no prēmijām, metamies kopā, palīdz kādi uzņēmēji – tā te viss tapa, nebija, ar ko turpināt visu, bija doma varbūt - nāks kāds jaunais trakais, - laikam nebija,” stāsta Ivo Lakučs, Māra Štromberga treneris, Rubenes trases vadītājs.

Šobrīd treniņu vieta pamazām aizaug ciet ar nezālēm, atsevišķi trases elementi jau ir pārdoti, piemēram, no starta estakādes virsmas uzbūvēta vasaras māja.

Skatoties uz trasi, sajūta nav saldsērīga - norāda kā Lakučs, tā arī Štrombergs. Zeme no Valmieras novada pašvaldības tiks īrēta vēl nākamos divus gadus, lai noslēgtu pēdējos trases līdzināšanas darbus. Zelta medaļa Olimpiskajās spēlēs nes gandarījuma sajūtu par trases būvniecībā ieguldīto darbu.

Rīt pulksten 14.00 dienā sāksies Tokijas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija, kur, sekojot dzimuma līdztiesības principam, pirmo reizi spēļu vēsturē valstu karogu nesīs divi sportisti. Latvijai tie būs 3x3 basketbolists Agnis Čavars un tenisiste Aļona Ostapenko.